Jdi na obsah Jdi na menu
  

Lymfatická masáž: pomáhá ANO nebo NE

05.04.2011 l Blanka Kubíčková

Zase! Už několikáté jaro za sebou na mě doléhají pocity medvěda. Moje tělo je unavené, zpomalené a bez šťávy. Čím a jak mu dodat energii? Jak ho probudit, či restartovat? Zkouším proto lymfatické masáže, které jsou v jarním období z nabídky masáží prý nejvhodnější. Ale fungují vůbec? A co od nich čekat?

„Lymfatická masáž pomáhá k tomu, aby odstranila z těla vodu a s ní i odpadní látky. Pozor, ale nezbaví vás tuku!” vysvětluje mi Eva Struhovská, specialistka na ruční lymfatické masáže ze studia Line Body, když k ní vysílám prosebné pohledy s tím, jestli by mi nedokázala nějak zázračně odčarovat pár kilo navíc.
„Manuální lymfodrenáž je prováděná i jinou technikou, než kterou jste zažila při klasické masáži (ta se zaměřuje na svaly a šlachy a využívá větší tlak). Tahle působí na lymfatický systém, který je z 80 procent v podkoží. Provádí se plošnými kruhovitými a spirálovitými hmaty s pomalou frekvencí a malým tlakem.
„Kdo nemá v citlivých ženských partiích tuk, vodu, celulitidu atd. je pro něj tato masáž detoxikační. Ale při otocích, kdy vás například stehno bolí na dotek, má masáž obrovský efekt – bolest pomine, protože se lymfa uvolní.

ZAKTIVUJTE ČISTIČKU
S funkcí lymfatického systému souvisí přímo nejen naše zdraví, ale také to, jak vypadáme. Zjednodušeně řečeno, funguje-li lymfatický systém správně, nedochází k hromadění vody a odpadních látkek v podkoží. Nevzniká tak u žen tolik obávaná celulitida, nedochází k nepříjemnému nárůstu objemu určitých partií těla (především na stehnech a hýždích) ani k otokům.
Vlivem mnoha faktorů, u žen především hormonálních změn v organismu, dochází k povolování a zeslabování podkožního vaziva. Podkožní vazivo je u žen, na rozdíl od mužů, u kterých tvoří poměrně pevnou příčnou mřížku, relativně volné, podélně zakotvené. Důvod je přirozený. Od první menstruace se žena připravuje na těhotenství. K tomu přispívá nárůst hladiny estrogenů. A tak se postupně snižuje elasticita pokožky, kůže ochabuje a dochází k nárůstu tukové tkáně, hromadění vody a odpadních látek v podkoží. Mízní cévy do těchto míst už nedosáhnou a odpad nemohou odvést. Tkáň zvazivovatí a vzniká nehezká pomerančová kůže – tzv. celulitida.

KTEROU SI VYBRAT?
Možná jste jako já zkusila několik druhů lymfatických masáží. Nohavičky, či přístrojovou lymfodrenáž? Osobně se přikláním k té ručně prováděné. Dobrá masérka totiž dokáže přesně odhadnout tlak, který je potřeba vyvinout na vaši lymfu. Zpětně přes své ruce i vnímá vaše tělo. A aby masáž zafungovala ať třeba jako detoxikační, zbavující otoků dolních končetin, prevence proti celulitidě či křečovým žilám, i jako posilovač imunity, musíte narazit či objevit odbornici, která ji skutečně umí dobře udělat. Důležité je také vědět, že masáž začíná na krku, neměla byste ten den vůbec cvičit a hlavně nečekat první zlepšení stavu okamžitě. Řešíte-li celulitidu, otoky apod. potíže, je potřeba zvládnout kúru pěti masáží. U větších problémů pak až deseti.
K rozproudění lymfy vám také hodně (což je můj případ) pomůže cvičení jógy, odlehčení stravy, pití speciálních bylinných čajů aj.
Odezvu těla na samotnou lymfatickou masáž musíte vyzkoušet na vlastní kůži. Je to jako se cvičením nebo dietou: co na jednoho platí, druhému pomoci nemusí!

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy