Jdi na obsah Jdi na menu
  

Pohybový režim v průběhu vícečetného těhotenství

19.10.2011 l Jana Šimonková

Dovolím si seznámit vás se svými zkušenostmi s vícečetným těhotenstvím a připojím i některé postřehy fyzioterapeuta. Svými chybami jsem dokázala pěkně opepřit klukům pobyt v bříšku.

Moji kluci jsou „umělí“. Počati jsou v institutu na Letné. Podařil se nám již první pokus ICSI a byli jsme s tatínkem šťastní, že se nemusíme trápit dál.

Od začátku jsem byla upozorňována, že bude těhotenství rizikové. Neboť jsem již pracovala v soukromé praxi, nechtěla jsem si odchod z práce vůbec připustit. Pracovala jsem bez obav naplno, zvedala i dost těžké hmotnosti. Moje práce to vyžaduje. Jsem vychována spartansky a nechtěla jsem propadat hysterii.

Na konci prvního trimestru jsme byli s tatínkem na dovolené v Českém Ráji. Nejsme zvyklí se o dovolené válet a tak jsem se pohybovala ve skalách formou pěší turistiky nahoru a dolů jako by se nechumelilo. Chodili i desítky kilometrů. Domnívala jsem se, že chůze, nejpřirozenější pohyb pro člověka mi nemůže uškodit. Asi by i neuškodil, ale v menší míře. Neměla jsem stále přemýšlet jako fyzioterapeut, který vše léčí pohybem. Měla jsem již zvážit délku a obtížnost našich tůr s ohledem na kluky.

A stalo se. V noci ze soboty na neděli jsem začala krvácet. A v neděli hledejte odbornou pomoc v Českém Ráji. Takže okamžitě ráno do Prahy. Proč až ráno? Nechtěla jsem muže budit. A zbytek noci jsem prosila, aby vše ustalo. Nepřestalo. Přišli slzy, zmatek.

Cesta byla obtížná především psychicky. Natěstí jsem měla tak výbornou ošetřující gynekoložku, která mi zvedla telefon v neděli v poledne. Dala instrukce a snažila se mě uklidnit. Z části se jí to podařilo, neboť jsem opravdu nevěděla co mám dělat.

Na ambulanci v Motole mě ujistili, že se nejedná o potrat, ale určitě bych měla ležet, ležet, a zase nic nědělat. Já? Já, která jsem si slibovala, jak se budu hýbat v těhotenství. Dámy, mějte mě za blázna, ale já ihned po té co jsem přestala krvácet zasunula DVD do přehrávače a jala se cvičit pilates pro těhotné. Přece jsem si něco na začátku předsevzala. A zase jsem začala krvácet. Zase jsem byla vyzmatkovaná, zase telefonuji - SOS. Pokyn jsem dostala jasný ležet. To nemohu vydržet! Já prostě nemohu jen ležet!

Jen se stav zklidnil a nezhoršovaly se mi potíže po cestě na toaletu, už jsem zase točila kotníky u stropu, šlapala jednou nohou na kole a vymýšlela si cvičení, že by na mě báby v důchoďáku mohli koukat jako na kolegyni.

Stav se časem zlepšil, krvácení ustalo, několik týdnů uběhlo a já už musela vyřešit provoz praxe, neboť do práce jsem se nevrátila. Stále jsem měla pokyn ležet, ale já musela dojít alespoň pro noviny ke stánku, abych se nezbláznila. Vždy mně to způsobilo nějaké zhoršení, ale kdo v těhotenství ležel, knihovnu přečtenou, filmy shlédnuté, ví, jak náročné na psychiku toto období je.

Pak jsem již mohla i chodit na procházky a využívala jsem i blízký bazén. Bazén je skutečně záležitost perfektní. Vubec nevnímáte svou hmotnost, šířku, neforemnost. Kdybych ho měla ještě blíž, asi bych se do něj naložila. Bohužel mi vadila cesta autobusem. To drncání se klukům nelíbilo. Také mi vadily zvědavé nekonečné pohledy děvčátek, které chodili v dopoledních hodinách se školou plavat. Byl to obyčejný bazén pro veřejnost. Pro naší hygienu jsem používala jen čípky napuštěné parafínem, nebo parafínovým olejem. Jsou k dostání v lékárnách.

Nakonec jsem vzdala i bazén. Autobus klukům nedělal dobře. Dávali mi to hodně najevo. Pěšky bych k němu nedošla. Cesty po Praze jsem vypustila, návštěvy galerií vzdala.

Jednou jsem navštívila gravijogu. Školená cvičitelka byla nemocná, po hodině s nevyškolenou náhradnicí jsem měla zase problémy. Když už nešel ani bazén využívala jsem alespoň nordicwalking. Délka tras se zkracovala, rychlost zpomalovala, až jsem předčasně 31+ 4 porodila v podolské porodnici. Porod byl předčasný patrně proto, že jsem na svá játra již neutáhla tři organismy. Usuzuji tak z toho, že jediné co jsem v druhé polovině ta III. trimestru těhotenství řešila byly špatné jaterní testy.

Gravidita s dvojčaty prostě není to samé co monogravidita. Ať je početí přirozené či umělé, těhotenství je velmi náročné. Pro váš pohybový systém to bude zátěž, bude to velké svalové přetížení. Tento stav by byl vhodný preventivně harmonizovat a myslet na bodoucnost. Po porodu se vám zbytky původní fyzické kondice hodí.

Pro pohyb je z mého pohledu nejlepší II. trimest. Je lépe mít vypracovaný individuální cvičební program než skupinové, ačkoliv pro těhotné, zaměřené cvičení. Je velmi prospěšné konzultovat informace od gynekologa s fyzioterapeutem a naopak. Dobře informovaný fyzioterapeut se zkušenostmi vám pomůže vytvořit plán cvičení v těhotenství s ohledem na délku trvání i osobní obtíže.

Přeji vám úspěšné co nejméně problémové těhotenství se šťastným koncem.

Jana Šimonková - www.fyzioterapeut.com

Diskuze







CAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


cvičení v těhotenstvícvičení v těhotenstvíCvičení v těhotenstvíhttp://www.fitnessie.cz/osobni-trenink-120/cviceni-v-tehotenstvi-149

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy