Jdi na obsah Jdi na menu
  

Běhání smutky zahání

14.05.2011 l Blanka Kubíčková

Běhám ráda a často. I když mé tempo nedosahuje k hvězdným výkonům, baví mě to. Dost. Pro tu volnost pohybu. K běhu totiž nepotřebujete nic, než dobré kecky, ze kterých vás nebudou bolet nohy.

Běhat můžete kdekoli a kdykoli. Nejste vázaná začátkem lekce, či účastí lektora. Jste jen vy a vaše tělo. Vaše trasa. Váš běh.
Často se mě kamarádky či známé ptají, jak by mohly s běháním začít. Proto se pokusím zde shrnout pár let zkušeností do stručných rad.

Za á Nedělejte běh jen kvůli tomu, že je právě v kurzu a všichni kolem vás běhají. Třeba to není váš šálek kávy. Pohyb vás musí bavit, jinak nemá smysl s ním ztrácet čas. I kdyby to byl super spalovač kalorií.. Tělo totiž vaše donucení pozná, a ani vám pak nepřinese kýžené výsledky, které očekáváte. Vyberte si raději jinou aktivitu (vždyť jich je tolik)...

Za bé S tréninkem začínejte pomalu a pozvolna (neberte tohle jako frázi). Najděte si pěkné místo a trasu. Zde střídejte klus s chůzí a čekejte na odezvy těla. První krůčky bolí, než si tělo zvykne. Proto mu následně, třeba druhý den, dopřejte relaxaci v podobě masáží, plavání, vířivky aj. Po prvním tréninku počkejte s dalším klidně i týden. Teprve potom se vydejte znovu.

Za cé Až ucítíte, že tělo zátěž zvládá, začněte si postupně při dalším tréninku přidávat. O pár minut víc, o okruh víc a ubírejte na chůzi. Potřebujete-li parťáka, skvělý je pes, který má rád pohyb. Jeho radost z běhu se přenese i na vás. Pokud takového nemáte (a ani soused, či kamarádka), domluvte se se známou, či se přidejte k běžecké skupině. Možnosti veřejných tréninků, kde nejvíce jsou vítáni právě začátečníci, najdete třeba na webovkách behej.com. Stejně jako termíny hobby závodů.

Za dé Pokud se vám termíny tréninků nehodí, nebo nemáte chuť běhat ve skupině, můžete si najmout osobního běžeckého trenéra. Postaví vám tréninkový plán, prozradí vaše chyby, naučí správné technice i jak běhat prospěšně svému zdraví. Mít ho vás posune fofrem a správně dopředu! Možnosti a kontakty hledejte třeba na nikerunning.com, pim.cz aj.

Za ef Pro toho, kdo nad sebou potřebuje bič, anebo motivaci, existují třeba i různé měřiče naběhaných kilometrů, spálených kalorií, denních rychlostí apod. Pro kvalitní trénink si pořiďte ty, které mají v sobě i možnost sledování tepové frekvence.
Měřiče koupíte např. v obchodech s oudoorovým zbožím nebo přímo v Adidasu (MiCoach), či Nike (SportBand, od července také SportWatch). Sama s posledně dvěma jmenovanými běhám a nemohu si je vynachválit. SportWatch jsou stylové hodinky a mají v sobě i povzbuzující vzkazy, trasu vám změří (a pak vykreslí v mapě) přes GPS. A hlavně mají velké číslice na dispeji, takže při běhu dobře svou vzdálenost, tep nebo čas vidím. Po doběhu pak přes technologii nikeplus.com načtu do počítače, rovnou do svého profilu. Poměřovat se pak mohu s kýmkoli, ať je sebevíc daleko. MOmentálně s kamarádkou Hankou, či známou Luckou nebo Alenou. O všech třech mám přehled, jak běhají, což mě motivuje i ve chvíli, kdy se mi nechce...

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy