Jdi na obsah Jdi na menu
  

Metabolismus, výdej a příjem energie

08.11.2007 l Radek Mirovský

Udržování optimální váhy a redukce tukové tkáně je mimo jiné závislé na množství přijaté a spotřebované energie. Hodnota vydané energie potřebné pro látkovou přeměnu se jinak nazývá metabolismus.

Pro určení metaboslimu je nutné znát hodnotu bazálního (klidového) metabolismu. K němu pak připočteme energii, kterou vydáváme fyzickou i duševní činností během dne a výsledné číslo je množství vydané energie nutné pro pokrytí celkového denního metabolismu. Základními jednotkami jsou buď kilokalorie (kcal) nebo kilojoule (kJ), přičemž 1 kcal je zhruba 4,2 kJ.

Bazální metabolismus (BM)

Bazální neboli klidový metabolismus (BM) je energie, která je nezbytná pro základní životní pochody v organismu - termoregulace, svalové napětí, funkce srdce, jater, ledvin, plic, centrální nervové soustavy atd. Jakákoliv pohybová i duševní činnost navíc (chůze, oblékání, čtení, běh, soustředění, stres i trávení potravy) výdej energie zvyšuje.

Stanovení bazálního metabolismu

BM lze stanovit přibližně podle níže uvedených vzorců, výsledná hodnota je však pouze orientační (podobně jako v případě BMI). Pokud chceme získat přesnou hodnotu svého BM, je lepší navštítit odborné pracoviště, které se stanovením BM zabývá.

muži : BM = 66 + (13.7 x hmotnost) + (5 x výška) – (6.8 x věk) (kcal)
ženy : BM = 655 + (9.6 x hmotnost) + (1.85 x výška) – (4.7 x věk) (kcal)


BM fyzicky průměrného muže (cca 180 cm, 75 kg, 20 - 50 let) je asi 1670 - 1860 kcal (7000 - 7800 kJ) za 24 hodin.

BM fyzicky průměrné ženy (cca 167 cm, 61 kg, 20 - 50 let) je 1310 - 1480 kcal (5500 - 6200 kJ) za 24 hodin.

Hodnota BM je individuální veličina - výsledné číslo je ovlivněno věkem, tělesnou strukturou, pohlavím, výškou, váhou, poměrem aktivní (netukové tkáně) a pasivní hmoty (tukové tkáně). Energetický výdej je nejvyšší během dětství a dospívání, v průběhu těhotenství a kojení atd. S rostoucím věkem hodnota BM klesá, což se u většiny z nás projevuje zvyšováním procenta tuku.

Za předpokladu, že přijatá strava bude obsahovat všechny druhy kvalitních živin podle teorie zónové diety (viz článek o základních živinách ) a že bude přijatá energie odpovídat zhruba energii vydané, neměl by zdravý a fyzicky aktivní člověk ani přibírat ani ztrácet váhu. A neměl by se ani měnit poměr aktivní a pasivní hmoty (netuková a tuková tkáň).

Naopak budeme-li se snažit redukovat tukovou tkáň, měli bychom přijmout méně, než vydáme. Teoreticky by zdravý člověk měl zhubnout 1 kg tukové tkáně za měsíc, za předpokladu, že každý den přijme o 1000 kJ méně, než vydá. Za optimální se považuje hubnout kolem 2 kg tukové tkáně za měsíc, tj. cca 2000 kJ za den méně přijmout než vydat.

Příklady hodnot metabolismu při různých aktivitách


Běh 12 km/h.......................... 900% BM
Běh 16 km/h........................ 1280% BM
Běh 20 km/h........................ 2000% BM
Jízda na kole 12 km/h............. 340% BM
Jízda na kole 18 km/h............. 560% BM
Jízda na kole 24 km/h........... 1060% BM
Plavání prsa 50 m/min............. 780% BM
Plavání kraul 50m/min........... 1180% BM
Chůze 5 km/h........................ 300% BM
Chůze 7 km/h........................ 440% BM


Hodnoty jsou uvedeny v procentech bazálního metabolismu. Vždy je však nutno brát v potaz jen dobu, po jakou dobu je aktivita vykonávána. To znamená, že pokud bude člověk 1 hodinu běhat rychlostí 12 km/h, musí vynásobit BM devíti a to celé vydělit 24 a připočíst k BM a ostatním aktivitám.

Zhubnout, vytvarovat a zpevnit postavu však jde i jinak. Ve spolupráci s profesionálními trenéry fitness, fyzioterapeuty a výživovými specialisty, jsme pro vás připravili speciální program Hubnutí a tvarování postavy zaměřený na zpevnění problémových partií, zlepšení stravovacích návyků a redukci váhy.

Radek Mirovský (www.radek-cvici.cz) je osobní trenér (www.trener-fitness.cz)

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


JamesInill - 09.01.2019 - 08:04 [ reagovat ]

Winstrol Nosebleeds Those who have problems with snoring know who bothersome it can be. People who sleeping having a snorer fully realize! But were you conscious that it comes with an much more extreme form of snoring that actually carries some hefty health risks? This is recognized as obstructive sleep apnea continue reading regarding this in this article. Oral Steroids Risks Pure cotton may be one of a pimples-sufferer's close friends. Clothing manufactured from man made components, including nylon material, can keep the facial skin from breathing. Use natural cotton as much as possible, to maintain skin free of moisture and comfortable. Natural cotton bedsheets could also keep your epidermis far healthier and keep perspiring to a minimum. Boldenone 250 So you understand what must be done to effectively blog with certainty and objective. Social connections is actually a useful impact obtained from constant operating a blog, so do not wait to utilize the techniques learned on this page. Your customers will benefit from your attempts and thus will your company.Understanding How Computer Game Cheat Codes Operate Winstrol 40 Tablet. 2 Mg/Tabl

JamesInill - 27.12.2018 - 15:11 [ reagovat ]

Testosterone Propionate Alpha Pharma Price The next time you visit a store, look in the face treatment proper care segment for contra--ageing goods. There are several creams and gels on the market that one could relate to your face that contain vitamin E, that can help to clean and strengthen the outer lining of the epidermis. Boost your face treatment proper care and slow up the aging process with contra--ageing goods. Tren Ace 100 Cambridge Research Put your training session to the daily plan, and stick to it. A lot of people state that they do not have enough time to exercise, but when you include it with your schedule and give it a try, you could find which you nevertheless attained the rest you experienced to accomplish. Get rid of the justification, and get to work! Is Anadrol A Dht Try to be as helpful as is possible when composing a article on the blog. It really is best that your site visitors feel like they may have considered anything out of looking at your blog articles. If guests don't think that your posts are supporting them in almost any manner, they almost certainly won't stay about lengthy. Mesterolone Beard Growth

Anthonycunny - 27.12.2018 - 00:55 [ reagovat ]

Equipoise And Winstrol Ciclo Come to be obsessed with your personal desired goals to see results in mlm. This is the sort of career you need to constantly be involved with and thinking of. Networking advertising and marketing does not run itself you must run your market. Make your targets always at heart and you will probably always keep working toward them. Deca Durabolin Diet Program your foods forward and check out the food market once per week, at the very least. Eating dinner out is exceedingly costly, so you are more inclined to do when you don't retail outlet routinely. Foods like rice, beans, noodles, and roaster poultry can stretch out to be, the two a evening meal meal as well as a meal for the upcoming time. Tren 100mg Eod On your internet site along with your portable internet site, have links to your social media as well as other affiliated web sites. Business videos on YouTube, Flickr web page, Facebook's webpage, Yahoo+ webpage, or Foursquare any resources that you can provide to your consumers to offer them more information about your business and your identiity. Oral Steroids With Alcohol

canadian online pharmacy - 13.06.2018 - 05:33 [ reagovat ]

canadian pharmacies top best http://canadianonlinexyz.com/ canadian pharmary without prescription

englewMus - 15.06.2018 - 19:38 [ reagovat ]

Не совсем согласен?

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy