Jdi na obsah Jdi na menu
  

Svatý Jan pod Skalou

16.02.2008 l Tomáš Miřátský

Výlet do národní přírodní rezervace Karlštejn, kde nás čeká krásný výhled a legenda o poustevníku Ivanovi.

Poloha:

Obec Svatý Jan pod Skalou se nachází necelých 20 km jihozápadně od Prahy, nedaleko Berouna a Loděnice. V okolí obce je kromě naučných stezek i zajímavý skanzen těžby vápence v lomu Paraple provozovaný společností Barbora. Po okolí se dá také velmi dobře jezdit na kole.

O tom, že Svatý Jan pod Skalou byl už v minulosti velmi vyhledávaným výletním místem, svědčí i to, že přes něj vedla nejstarší značená turistická cesta v Čechách - cesta Vojty Náprstka po trase Beroun-sv.Jan-Karlštejn.

Asi nejkrásnější částí výletu je výhled ze zhruba 180 metrů vysoké skalní stěny, která dominuje celému okolí a vypíná se nad kostelem a přilehým klásterem. Na jejím vrcholu je velký dřevěný kříž.

Více informací včetně turistických i cyklistických tras najdete na stránkách obce www.svatyjan.cz.

Mapa:

mapa KČT č. 36 - okolí Prahy-západ (1:50.000)

Svatoivanská legenda:

Kolem roku 880 do těchto míst přišel poustevník Ivan, podle legendy syn polabského knížete Gostimysla, krále Obodritů. Žil v jeskyni pod mohutnou skalní stěnou, blízko pramene křišťálově čisté vody. Ivana v jeskyni pokoušeli zlí duchové. Když se ale rozhodl jeskyni opustit, zjevil se mu sv. Jan Křtitel a daroval mu kříž. Tímto křížem Ivan zlé pokušitele vyhnal.

Ke konci života jej zde objevil kníže Bořivoj, který si sem z Tetína vyjel se svou družinou na lov a pozval jej na tetínský hrad. Ivan však odmítl jeho nabídku na pohodlný život na hradě a vrátil se zpět do skal. Zanedlouho nato zemřel a byl pohřben ve své jeskyni.

Snad ještě sám kníže Bořivoj nechal vystavět v jeskyni u Ivanova hrobu malou kapličku sv. Jana Křtitele. Později byl na tomto místě postaven benediktinský klášter a kostel zasvěcený Narození sv. Jana Křtitele.

Přímo z kostela vede vchod do Ivanovy jeskyně. Hned poblíž vchodu můžete spatřit kámen, na němž se klečící posutevník údajně modlil. Dokládají to i dolíky, vytlačené prý jeho koleny. Skalní výklenek se sochou ležícího poustevníka označuje podle tradice světcovo lože, kde byl údajně nalezen mrtev.

Za kostelem je zvenčí přístupný pramen sv. Ivana s velmi dobrou vodou, která byla odedávna považována za léčivou.


Fotogalerie:

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy