Jdi na obsah Jdi na menu
  

Šumavská jezera

05.06.2008 l Tomáš Miřátský

Proslulá a turisty velmi vyhledávaná šumavská jezera jsou ledovcového původu. Vznikla asi před 12 tisíci lety při postupném tání ledovců. Tající ledovce před sebou tlačily množství kamene a štěrku, z nichž se pod svahy vytvořily mohutné hráze – morénové valy, které odtátou vodu zadržely. Dnes jsou jezera napájena spodními prameny a vnějšími přítoky.

V české části Šumavy je pět jezer - Černé, Čertovo, Laka, Prášilské a Plešné. Další tři jezera jsou na bavorské straně Šumavy. V následujícím článku si blíže představíme tři jezera na české straně.

Mapa:

Doporučená mapa KČT č. 64 – Šumava Železnorudsko.

Černé jezero

Černé jezero je ze všech šumavských jezer největší, nejhlubší a také turisticky nejfrekventovanější. Leží v nadmořské výšce 1008 metrů asi 4 km od Železné Rudy, je přes 18,4 hektarů veliké a maximální hloubka 39,8 metrů. Voda z Černého jezera odtéká do Úhlavy a dále do Severního moře.

Své jméno dostalo jezero podle zdánlivě černé vody, která je dána hloubkou jezera a odrazem okolních lesů na hladině. Nad jezerem se zvedá 330 m vysoká stěna Jezerní hory. Hráz jezera je zpevněná a je u ní dodnes funkční hydroelektrárna z r. 1929 - první přečerpávací elektrárna v ČSR vybudovaná Škodovými závody Plzeň.

Černé jezero si v 60. letech vybrala státní bezpečnost k pokusu o zpravodajskou dezinformaci. Zinscenovala nález nacistických dokumentů na dně jezera. Nález měl za cíl oživit kampaň proti promlčení válečných zločinů v Německé spolkové republice a také posílit protiněmecké nálady mezi západoevropskými zeměmi.

Čertovo jezero

Druhé největší šumavské jezero leží ve výšce 1030 metrů nad mořem a jeho nejhlubší bod je 37 metrů pod hladinou. Rozlohou je zhruba poloviční, než nedaleké Černé jezero.


Jako jediné ze šumavských ledovcových jezer náleží k povodí Dunaje a voda z něj přes Jezerní potok míří do Černého moře. Již v roce 1911 byla k ochraně jezer na úbočích Jezerní hory (1343 m) vyhlášena přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (cca 150 ha).

K Černému i Čertovu jezeru se nejlépe dostanete ze Špičáckého sedla, obě jezera se dají spojit v jeden výlet.

Jezero Laka

Nejvýše položené a zároveň nejmenší jezero (2,78 ha) ze šumavských mající se nachází v nadmořské výšce 1085 m pod horou Plesná. Bývá nazýváno též Mlaka nebo Pleso a jeho maximální hloubka 3,9 m.

Toto mělké jezero je napájené dvěma potůčky, pozvolna zarůstá vegetací a přechází v zrašelinělý močál. V 19. stol. byla hladina jezera dvakrát zvyšována umělou hrází. Zajímavostí jezera jsou plovoucí ostrůvky.

Jezero je odvodňováno Jezerním potokem do Křemelné, část vody byla odváděna úzkým kanálem ke sklářským strojům na bývalé Hůrce. K jezeru Laka se nejrychleji dostanete po modré značce z parkoviště v Nové Hůrce.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


sarka - 08.05.2009 - 14:02 [ reagovat ]

Muzete mi ,prosim zaslat info o nejblizsim ubytovani k temto jezerum?Nejlepe chatu pro rodinu s ditetem?Pokud byste mel jine typy na vylet tohoto druhu,budu rada,kdyz doporucite.Mame dvoulete dite a jsme nadseni vysokohorsti turiste.Vzhledem k diteti nyni hledame vhodnejsi ubytovani nez je stan.Dekuji,s pozdravem Sarka

Miřátský - 14.05.2009 - 07:43 [ reagovat ]

Dobrý den. Bohužel s tím ubytováním Vám moc nepomůžu, bydlel jsem u chalupě na známých:-( Co se týká ubytování s dětmi, slyšel jsem dobré reference na PENZION NA HABEŠI (ten je ale pod hradem Kašperk). Jinak Vám přeji spoustu hezkých zážitků na výletech, my máme 13-ti měsíčního kluka, takže jsme na tom podobně:-) Budu se snažit zase nějaké tipy na výlet přidat. S pozdravem Tomáš

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy