Jdi na obsah Jdi na menu
  

Radobýl

16.02.2009 l Tomáš Miřátský

Kopec Radobýl sice měří pouhých 399 m, ale přesto je dominantou okolí Litoměřic a z jeho vrcholu je krásný kruhový rozhled do okolí Českého středohoří.

Historie:

Radobýl je čedičový vrch. Z nálezů pravěké keramiky z mladší doby bronzové historici usuzují, že se zde mohlo nacházet kultovní místo či signalizační stanice. Od středověku byla hora a přilehlé svahy využívány jako vinice, jejíž pozůstatky jsou dodnes patrné. Kříž na vrcholu byl již v 17. století. Roku 1862 byl starší dřevěný kříž nahrazen železným, ten dnešní je z roku 1992.

Z dálky viditelný "vykousnutý" tvar Radobýlu je způsoben kamenolomem, který odkryl velkou část západní strany kopce. Severně od Radobýlu, pod sousedním návrším Bídnice se nachází důl Richard, který byl založen v roce 1864 a sloužil k těžbě vápence. Za druhé světové války v něm měli nacisté podzemní továrnu na výrobu leteckých součásí. V ní pracovalo v nelidských podmínkách tisíce vězňů. Podzemní prostory jsou většinou zavalené a od konce roku 2001 je důl uzavřený.

Jak nahoru:

Radobýl se zvedá nad vsí Žalhostice na pravém břehu Labe, 3 km západně od Litoměřic. Na vrchol vede žlutá turistická značka spojující Žalhostice a Litoměřice. K orientaci nám pomůže mapa KČT 10 - České středohoří (západ).

Přírodní památka:

Přírodní památka Radobýl byla vyhlášena v roce 1992 (jednotlivé části už v letech 1966 a 1969). Její rozloha je 4,88 ha. Jihozápadní a západní svah hory pokrývá travnatá vegetace skalní stepi s řadou chráněných rostlin. Geologickou zajímavostí je bývalým lomem odkrytá skladba čedičové skály.

Radobýl a K.H.Mácha:

S horou je osudově spojeno také jméno největšího českého romantického básníka - Karla Hynka Máchy. V říjnu 1836 byl právě na Radobýlu, když v blízkosti Litoměřic vypukl požár. Mácha jej utíkal pomáhat hasit a následkem dlouhého běhu, uřícení a vyčerpání se nachladil. To bylo zřejmě jednou z příčin nemoci (mluví se také o tyfu z infikované vody), které o pár dní později, dne 6. listopadu, podlehl.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy