Jdi na obsah Jdi na menu
  

Procházka po Berlíně

29.03.2008 l Zuzana Lizcová

Rušné ulice a klidné parky protkané kanály. Pulzující kluby a důstojná filharmonie. Luxusní butiky a bleší trhy. Bezútěšné paneláky, císařské paláce a perly moderní architektury. Dědictví svobody a teroru. Kebab i Currywurst, punkeři i muslimské šátky. To všechno je Berlín. Město, o němž se říká, že je postavené na krvi.

Výrok primátora Klause Wowereita, že dnešní Berlín je chudý, ale sexy, je otřepaný, nicméně trefný. Za Londýnem a Paříží je třetím nejnavštěvovanějším městem v Evropě. Mnozí z turistů, kteří sem přijedou na víkend, zůstanou měsíce i roky. Německá metropole láká svou tolerancí, otevřeností, uvolněnou atmosférou a v létě bezmála středomořským nádechem. V Berlíně se na rozdíl od jiných velkoměst nespěchá - každý druhý z jeho obyvatel žije z důchodu nebo na podpoře, většina pracujících je zaměstnaná ve státním sektoru.

Ve městě, které má i početnou studentskou komunitu, sídlí na 400 galerií a 300 nezávislých módních značek a kreativní branže neustále roste. Berlín je navíc levný - na rozdíl od metropolí typu Londýna, Paříže či New Yorku, kam se stahují boháči, je městem diskontů a komerční nájmy zde nejsou o nic vyšší než v Praze. V parcích se griluje a popíjí pivo, na ulicích se pořádají festivaly. Rány po někdejším bombardování a socialistickém urbanismu se pomalu zacelují.

Pohled na svět od kapučína v módním Prenzlauer Bergu se však od toho z Aldi v ponurém Weddingu či Marzahnu výrazně liší. Nezaměstnanost v Berlíně je sedm procent nad německým průměrem a třikrát vyšší než v Bavorsku. Město se potýká s dědictvím rozdělení, nedostatkem pracovních míst (jen v průmyslu jich zde od roku 1989 ubylo na 200.000) a astronomickými dluhy ve výši 61 miliard eur (1,6 bilionu korun). Čas od času vyplynou výrazně na povrch i problémy s obtížnou integrací početných přistěhovalců.

Do Berlína jsem poprvé přijela na maturitní výlet v roce 1999. Město bylo rozestavěné, šedivé, z oblohy padal déšť a zimní virózy. Od té doby jsem se tam neplánovaně, ale zato stále vracela – na víkendový sraz, semestr studia, několikaměsíční novinářskou stáž. Výlet do Berlína můžu jen dopručit – je stále co objevovat. Především na jaře a v létě, kdy si lze užít místní přírodu a třeba i nějakou tu projížďku na lodi nebo na kole.

Fotogalerie:


Trabi – Opět v kurzu. Z proklínaného bakeliťáku legendou.


Déšť – Častá a velmi šedivá komplikace. Přívalový i vytrvalý. Oblíbený zejména cyklisty.


Bundestag – Skořápka historické budovy vyplněná špičkovou moderní architekturou. Centrum moci a lapač na turisty.


Kreuzberg – Mýtus i šeď. Alternativa, tolerance, rigidita i měšťáctví. Tak trochu jiná čtvrť.


Pláž – Středomoří na severu Německa. Zde výhradně pro „lepší“ – turisty i Berlíňany.


Mříže – Na židovském hřbitově ve Weissensee. Rezavějící svědkové tak zbytečně padlého bohatství. Města i ducha


Odpočinek – Hodina mezi psem a vlkem. Na práci moc pozdě, na zábavu příliš brzy.


Knut – For President. Superstar roku 2007. Bílý, v tuto chvíli jen trochu zaprášený medvídek.


Nádraží – Nejen příjezdy a odjezdy. Estetické, nákupní a kulinářské zážitky uprostřed země nikoho.


Lávka – Spojuje a rozděluje světy. Tahle jen nekonečné vládní budovy.


Holocaust – Všudypřítomné memento. V myslích, ulicích i velkolepých pomnících.


Alex – Pupek světa. Honeckerovy paneláky, zšeřelé podchody, naleštěné obchodní domy. Místo, odkud se vyráží do noci.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy