Jdi na obsah Jdi na menu
  

Prachovské skály

07.10.2009 l Tomáš Miřátský

Pokud chcete vyrazit na menší nenáročný výlet třeba s dětmi, jsou Prachovské skály pro vás téměř ideální volbou. Pískovcové skalní město na jižním okraji Českého ráje asi sedm km severo-západně od Jičína je sice rozlohou neveliké, ale turisticky atraktivní.

Historie:

Prachovské skály vznikly usazením pískovců na dně moře v období druhohor a lidé v nich nacházeli útočiště již v mladší době kamenné. V 7.-11. století bylo na místě Starého hrádku slovanské sídliště, které patřilo k největším na českém území.

V polovině 13. století zbudoval král Přemysl Otakar I. na jednom z čedičových vrcholů hrad Veliš a Prachovské skály se staly součástí velíšského panství. V dalších staletích několikrát změnilo celé panství svého majitele a na začátku 17. století bylo ve válkách rozvráceno a zanikly i osady ve skalách.

Nová kapitola v historii se začala psát v roce 1637, když panství získal plukovník Jindřich Šlik, jehož rodu patřilo až do znárodnění v roce 1948.

Od konce 19. století se Prachovské skály stávají oblíbeným cílem horolezců i turistů. V roce 1933 byly vyhlášeny státní přírodní rezervací a jsou součástí součástí CHKO Český ráj.

Současnost:

V restitučním řízení získala rodina Šliků v roce 1993 skalní oblast zpátky do svého držení. Nyní jsou zde pro turisty vytvořeny dva prohlídkové okruhy a řada vyznačených tras, které je možné různě kombinovat. Platí se zde vstupné (pro dospělého 50 korun) a turistická sezóna zde trvá od 1. dubna do konce října, ale přístup je volný (a tedy bez placení) i v ostatních měsících.

Ve skalách je řada upravených, různě pojmenovaných vyhlídek. Uprostřed skalní oblasti je přírodní koupaliště Pelíšek. Více informací naleznete na www.prachovskeskaly.com

Fotogalerie:
DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy