Jdi na obsah Jdi na menu
  

Milešovka

09.09.2007 l Tomáš Miřátský

Milešovka (836,6 m) je právem nazývána královnou Českého středohoří. Již z dálky působí její kuželovitý tvar hrdě a majestátně. Okolní vrcholy převyšuje o více než 300 metrů a nabízí tak ideální rozhledové místo.

Mapa:

č. 10 - České středohoří-západ (1:50 000)

Cesta na vrchol:

Milešovka leží kousek za Lovosicemi, přibližně 60 kilometrů za Prahou po E55. Na její vrchol vede více přístupových cest - můžeme jít například po modré značce z Velemína a z Černčič nebo po červené z Milešova a z Bílky.

Cesta nahoru vede listnatým lesem a trvá podle zvolené trasy zhruba 30 min až 1 a 1/2 hodiny. Samotný vrchol je téměř ze všech stran zalesněný, výhledy se z něj otevírají pouze k jihu a východu. Dokonalý výhled ale nabízí rozhledna, která je součástí objektu meteorologické stanice. Na vrcholu je také malé občerstvení.

Zajímavosti

V roce 1819 se konal první známý výstup na Milešovku, který uskutečnil cestovatel Alexandera von Humboldt v doprovodu pruského krále Friedricha Wilhelma III.

První objekt, který na vrcholu vyrostl, bylo malé občerstvení hostinského Antona Webera (1820).

Na Milešovce je nejstarší meteorologická observatoř v České republice, která začala pracovat 1. ledna 1905.

Vrchol je největrnějším místem České republiky. Německy se Milešovce oprávněně přezdívá Donnersberg (hromová hora) – nejvíce bouří v Česku je zaznamenáno právě zde.

Při ideálních podmínkách je z rozhledny vidět kromě Českého Středohoří také Ještěd, Krkonoše, Krušné hory, Šumavu a za mimořádných podmínek prý jsou vidět i špičky přes 300 km vzdálených Alp.

Fotogalerie:
DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


Stanislav Vlček - 16.11.2007 - 20:08 [ reagovat ]

Moc pěkné, několikrát jsem na Milešovce také byl, ale takový výhled jsem nikdy neměl. Vlastně jsem v životě nikdy neměl hezký výhled. Přeju hodně štěstí a mnoho dalších pěkných fotek. Váš Stanislav Vlček

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy