Jdi na obsah Jdi na menu
  

České středohoří z Lovoše

14.09.2008 l Tomáš Miřátský

Symbolem a královnou Českého středohoří je sice Milešovka, ale své neopakovatelné kouzlo mají i další vrcholy. Jedním z nich je i Lovoš, který se ve výšce 570 metrů impozantně tyčí nad Lovosicemi.

Lovoš je sice nižší než Milešovka, ale nabízí příjemnější přístup na svůj vrchol, odkud je unikátní výhled nejen na Labskou nížinu a České středohoří ale i na vrcholy vzdálenějších pohoří. Na vrcholu je prostorná dlážděná vyhlídková plošina a restaurace.

O Lovoši:

Lovoš je z daleka dobře rozpoznatelný podle svého typického tvaru se dvěma vrcholy - Lovošem (570 m) a Malým Lovošem (485 m) zvaným též Kybička. Oba vrcholy se od sebe liší geologickým složením - zatímco Lovoš je tvořen čedičem, Kybička vznikla ze znělce. Jméno Lovoš je zřejmě staroslovanské, odvozené od kmene Lovosů či Lovošů, kteří měli zdejší kraj obývat.

Téměř celý vrch byl vyhlášen Národní přírodní rezervací, na svazích hory rostou travnaté porosty skalní stepi, lesostepní porosty a suťový les. Hora je také domovem mnoha chráněných rostlin, například třemdavy bílé, kosatce bezlistého, koniklece lučního českého nebo bělozářky liliovité. Přes Lovoš prochází naučná stezka stejného jména, která vede i do nedalekého malebného Opárenského údolí.

Mapa:

KČT 10 - České středohoří (západ).

Z historie:

V roce 1892 na Lovoši lovosický horský spolek za podpory majitele panství knížete Adolfa Josefa Schwarzenberga vystavěl kamennou stavbu s plochou střechou. Složila jako rozhledna, v roce 1918 byla však poničena a nakonec vyhořela. Za druhé světové války využívala objekt německá armáda jako pozorovatelnu. Původní kammnný sokl rozhledny se zachoval dodnes a v jeho blízkosti v roce 1924 vyrostla nová chata pojmenovaná po knížeti Janu Nepomuku Schwazenbergovi. Dnes je v majetku Klubu českých turistů v Lovosicích a slouží jako restaurace a případně i turistická ubytovna.

Cesta na vrchol:

Na vrchol Lovoše je možné se dostat hned z několika směrů. Od Lovosic stoupá na Lovoš zelená turistická značka, z obce Opárno vede značka modrá a z Malých Žernosek přes Opárenské údolí žlutá naučná stezka. Další trasa vede od vesnice Bílinka také po žluté, která se posléze napojí na modrou. Tato cesta je sjízdná i pro horská kola.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


Mirka - 07.01.2009 - 02:46 [ reagovat ]

Krásné místo, kam se budu vždycky ráda vracet... Mirka

Barča - 05.05.2009 - 15:42 [ reagovat ]

je to tam priimový...super výlet, najíst se tam dá, Postřižinský piivo, dá se tam i přespat, přijemná obsluha :) doporučuji...

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy