Jdi na obsah Jdi na menu
  

Orientální tance

24.05.2008 l Linda Nagyová

Orientální tanec neboli tanec života představuje jednu z nejstarších tanečních forem. Podle některých poznatků vznikl před více než pěti tisíci lety v oblasti střední Afriky. V České republice je populární pod názvem břišní tanec, v Americe ho nazývají bellydance, ve Francii dance du ventre, v Řecku cifte telli a v Egyptě zase Raqs Sharqi.

Historie orientálního tance

O místě původu břišního tance existuje mnoha teorií a názorů. Říká se, že v Africe to byl původně tanec rodiček, které se ho učily již od útlého dětství a byl jim velikým pomocníkem během jejich vlastního porodu nebo porodu jiné ženy z jejich vesnice. Žena se při tančení dokázala uvolnit a vnímala tak každý pohyb svého dítě a svého těla. Vlněním pánve a břicha se jí lépe prokrvovalo pánevní dno a uvolňovaly kyčle a žena se pak lépe dokázala soustředit na pohyby dítěte a odreagování se od bolestí.

Někteří zase tvrdí, že tento tanec určitě vznikl v Turecku, případně v jiné zemi. Nesporným faktem zůstává, že kabaretní prostředí v Káhiře v dvacátých letech minulého století připravilo půdu pro vznik moderní podoby orientálního tance tak, jak ho dnes známe. Folklórní tance se do kabaretního prostředí ale příliš nehodily a pozvolna se začal rodit nový styl tance Rags Sharqi (v překladu: tanec z orientu). Měl samozřejmě základ ve folklóru (především egyptském), ale mimo to se v něm také začal objevovat evropský vliv. Prvky klasického baletu jsou v dnešním Rags Sharqi víc než patrné.

Druhů nebo typů orientálního tance existuje mnoho, všechny mají své kouzlo a liší se svých původem, vznikem, provedením, typickými prvky a kroky, hudbou, rytmem, oblečením a kostýmem atd. U nás je nejčastěji vyučován břišní tanec, který má sám o sobě několik variací, jako je například tanec s hůlkou, tanec se závojem, tanec se svíčkami a tanec se šavlemi.

Blahodárné účinky orientálního tance

Břišní tanec má velice pozitivní vliv na správné držení těla a zpevnění všech částí těla, především oblasti pánevního dna a nohou. Proto se břišní tanec doporučuje ženám, které mají problémy s otěhotněním nebo ženám, které mají menstruační problémy a ženám v menopauze. Aby tanec působil blahodárně na tělo musí být kladen veliký důraz na základní postoj a držení pánve během celého tance, tj. nohy rozkročené na šířku boků, chodidla směřují dopředu, kolena jsou mírně pokrčená, což zajistí pružný a uvolněný pohyb. Hlavní důraz je kladen na podsazení pánve - stydká spona je skloněná mírně dopředu a nahoru, paže visí volně podél těla, lopatky staženě, hrudník směřuje vzhůru a dech je pomalý a pravidelný.

Břišní tanec zahrnuje všechny části těla, od chodidel až po konečky vlasů. Většina pohybů vychází ze středu těla. Páteř je pevnou osou, kolem které krouží pánev a hruď. Při otáčení hlavy zůstává páteř nehybná, hlava se drží zpříma. Při pohybu zvaném „shimmy“ pánev či hruď vibrují. Tyto vibrace uvolňují ramena a pánevní pletence. Břišní tanec není vysloveně prostorový tanec, který vyžaduje celý sál. Pohyby se šíří celým tělem v rytmických vlnách - tělo samo se stává tanečním prostorem. Tanečnice vlastně tančí uvnitř svého těla.

Základní postoj, z něhož vycházejí všechny pohyby, spojuje tanečnici se zemí. Krása břišního tance netkví v síle tanečnice, nýbrž v její schopnosti jednotlivě ovládat své svaly. Právě díky umění selektivního zapojení svalů vypadají vibrace zkušených tanečnic tak nenuceně a lehce.

Břišní tanec vyžaduje, aby tanečnice byla zabydlená ve svém těle. Nesmí se stydět a skrývat své ženské tvary. Žena, která chce dobře tančit, musí být spokojená se svým tělem a jeho pohyby. Některým ženám proto břišní tanec pomáhá zbavit se předsudků o vlastní těle nebo o vlastní šikovnosti. Břišní tanečnice vstupuje na parket vždy sebevědomě, dává na obdiv svoji ženskost a pyšní se tím, co její tělo umí a co svým tancem její tělo sděluje publiku.

Linda Nagyová je osobní trenérka společnosti FITNESS OSOBNÍ TRENÉR (www.trener-fitness.cz).

Diskuze







CAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


věrča - 10.06.2009 - 00:26 [ reagovat ]

ahoj orientální tanec můžu všem jen doporučit , je to supr.

Petˇula - 05.02.2010 - 21:27 [ reagovat ]

Ahoj. Mohlo by to být fajn, u nás ale asi nic takovýho není,v Moravské Třebové.

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy