Jdi na obsah Jdi na menu
  

Hříšný tanec salsa

03.12.2008 l Centrum Tance

Slovo salsa znamená v překladu „omáčka“, ale skoro každý si pod ním vybaví především vášnivý latinsko-americký tanec, který vznikl na Kubě. Spojily se v něm rytmy původních indiánských obyvatel s hudbou, kterou sem přivezli španělští kolonizátoři a afričtí otroci. Svůj podíl na tom, jak salsa vypadá dnes, měla také hudba dalších zemí - především Kolumbie, Venezuely, Panamy nebo Puerta Rica.

Termín salsa byl pro latinsko-americkou taneční hudbu poprvé použit v USA v roce 1933, kdy kubánský hudební skladatel Ignacio Piñerio napsal píseň Échale Salsita (Přidej tam omáčku). Odtud se pak salsa přenesla i na hudbu, která je velmi živá, strhující a „pálivá“ jako kubánské koření.

Historie

První kontakt se zemí původu salsy navázal slavný mořeplavec a objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus (r. 1492). Zakotvil u břehů Karibiku v domnění, že nalezl novou cestu do Indie. Jakmile byl tento omyl vyvrácen, otevřely se Evropanům nové možnosti a příležitosti pro rozvinutí obchodních trhů.

Dříve než si osadníci Karibiku stačili uvědomit, že jsou terčem španělských šífů, pobřeží se již hemžilo nejen bělochy, ale také černými africkými otroky. Ostrovy Kuba a Puerto Rico byly obaleny směsicí domácí, evropské a africké kultury. Rok 1511 se stal významným mezníkem, ve kterém africké rytmy, španělské a indiánské melodie daly vzniknout latinské hudbě.

Popularita salsy v USA rychle rostla především kolem roku 1960, tedy po kubánské revoluci, kdy na Miami, do New Yorku a dalších měst přicházeli imigranti z Kuby. Vzestup slávy tance je spjat se společností Fania Records. V šedesátých letech zastínil latinské rytmy rokenrol a slavná éra Beatles. Sedmdesátá léta opět ožila salsou, kterou v osmdesátých letech vystřídala jednodušší merenque. Od devadesátých let je hříšný tanec salsa opět na vzestupu a jeho popularita neklesá.

Styly salsy

Salsa je tanec „volného stylu“. Můžeme říci, že existuje tolik tanečních stylů salsy, kolik je tanečníků, kteří ji tančí. Salsa v sobě slévá mnoho inspiračních proudů. Její podobu ovlivnily africké rytmy jako rumba, francouzská contradanza (ta byla domestikována Španěly a vznikla z ní danza, jež se stala základem pro kubánský národní tanec), kubánský son a quaquanca, puertorická bomba a plena, dominikánská merenque, mambo obsahující prvky swingu, jazzu a big bandu, karibská cha-cha, hip-hop i break dance…

Nejčastěji se setkáte s kubánskou salsou, newyorskou salsou, L.A. salsou a ruedou. Rozdíl mezi kubánskou a L.A. salsou spočívá především v orientaci pohybu - u kubánské salsy je pohyb páru během tance orientován po kruhu, kdežto v L.A. salse vychází pár z přímočarého pohybu.

Původně doprovázely tanec především bicí nástroje (bubny, bambusové a dřevěné paličky apod.), se zařazením popových prvků se přidávaly dechové nástroje jako trubka, trombón, flétna, klarinet, saxofón a nelze opomenout ani kontrabas či klavír.

V čem tančit?

Salsu lze tančit v čemkoliv, v čem se cítíte dobře. Není nikde předepsáno, že to musí být blyštivý kostým a vysoké podpatky. Vezměte si to, v čem se cítíte pohodlně a co vám umožňuje volný a radostný pohyb (sukně, kalhoty … cokoli je přípustné).

Článek vznikl ve spolupráci s největší taneční školou v České republice CENTRUM TANCE (www.centrumtance.cz)
Foto: archiv Centra Tance.

Diskuze







CAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy