Jdi na obsah Jdi na menu
  

S brýlemi na vrchol

25.02.2011 l Blanka Kubíčková

Oční vady jsou pro sportovce skutečně velkým problémem. Podle výsledků britských průzkumů, které odpovídají i situaci v České republice, až 64 % uživatelů brýlí a kontaktních čoček přiznává problémy při sportu a 27 % udává, že kdyby nenosili brýle, zcela jistě by zkusili i jiné sporty, které jsou jim dnes nedostupné.

Z výsledků průzkumu dokonce vyplývá, že jeden ze šesti dotazovaných kvůli brýlím nesportuje vůbec. Vzhledem k potížím, které jim oční vady a zhoršené vidění způsobují, se není co divit. Jen pro představu - třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti, každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací, každý pátý udává, že si pro horší vidění spletl spoluhráče se soupeřem…

A co čočky?
Zdá se, že v době, kdy si lze místo brýlí pořídit kontaktní čočky, se sportovci svou oční vadou trápit nemusí. Ale není to tak jednoduché. Oční vady jsou komplikací zejména u plavání a kontaktních sportů, ale ztížené podmínky vnímají také sportující děti. A pokud se zeptáte svých kolegů a blízkých zjistíte, že brýle by při sportu nejraději odložili všichni. Tato optická pomůcka je zkrátka při pohybu obtěžuje, překáží a omezuje. V zimě zhoršuje vidění při přechodech ze zimy do tepla, musíte řešit umístění dioptrických brýlí pod lyžařské brýle, v létě je zas nutné vyřešit kombinaci slunečních a dioptrických brýlí. Nesmíme zapomenout na uchycení brýlí pro případ prudkých pohybů apod. A to samozřejmě nejsou všechny nevýhody a komplikace, které brýle přinášejí.
Lékařský ředitel oční kliniky Neovize v Brně MUDr. Josef Hycl, CSc. k tomu dodává: „Obtíže při sportu jsou právě jedním z hlavních příčin, proč se na nás lidé obracejí. Častým důvodem jsou zejména kontaktní sporty, dále pak tenis a plavání. Ale operovat se nechávají také dětští sportovci – sport je dokonce důvodem operace asi u 50 % našich dětských pacientů… Naštěstí máme dnes k dispozici bezpečné a dokonalé zákroky, které nijak nesnižují odolnost oka a zajistí vysokou kvalitu vidění.“


Možnosti moderní medicíny
Kvalita vidění je u sportu rozhodující. Například oční specialisté na klinice Neovize léčí nejen profesionální sportovce, ale také amatéry všech věkových kategorií včetně sportovců středního a staršího věku. Pro sportovce je vhodný moderní způsob léčby dioptrií femtosekundovým laserem - zákrok NeoLASIK HD, který je zárukou nejvyšší kvality zraku. Podkladem pro práci laseru je digitální mapa oka zkonstruovaná na základě měření oka speciálním přístrojem, který měří optickou soustavu oka v několika stech bodech. Dokáže zachytit a popsat i drobné, ale zrakově velmi významné nepravidelnosti optického systému oka, které v průběhu zákroku pak laser také ošetřuje.
Pro sportovce středního a staršího věku je vhodná metoda PRELEX, která jim umožní užít si golf a tenis bez brýlí. Tato nelaserová metoda je vhodná u osob nad 40 let, které chtějí zlepšit vidění do dálky i na blízko bez nutnosti nosit brýle a také je vynikající volbou pro ty, u kterých se kombinuje velký počet dioptrií s rodinnou zátěží šedým a zeleným zákalem. Jedná se o zákrok, při kterém se do oka natrvalo implantuje multifokální nitrooční čočka, která nahrazuje původní lidskou čočku, jejíž dioptrická hodnota a schopnost zaostřovat nedopovídala dioptrickému stavu oka a požadavkům pacienta. Hlavní výhodou metody je fakt, že tak lze odstranit jakýkoli počet dioptrií. Navíc se jedná také o preventivní léčebný zákrok, neboť pacientům po operaci již nehrozí vznik šedého zákalu a výrazně se snižuje riziko záchvatovitého zeleného zákalu. Ošetření se provádí ambulantně a zcela bezbolestně.

Co je pro sportovce u těchto metod velmi důležité je také to, že rekonvalescence probíhá velmi rychle a k pravidelným sportovním aktivitám se vrací po velmi krátké přestávce.
Více informací na www.neovize.cz či www.duovize.cz.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy