Jdi na obsah Jdi na menu
  

Kontaktní čočky a sport – ano či ne

25.09.2011 l PR článek

Kontaktní čočky a sport – ano či ne?

Odpověď na tuto otázku zní jednoznačně ano. V mnoha případech je totiž použití čoček za účelem sportovních aktivit dokonce nutností. Také vrcholoví sportovci mohou mít celou řadu zdravotních problémů – zrak nevyjímaje. Právě tito lidé jsou při sportu svou zrakovou vadou značně limitováni v tom smyslu, že musí nosit brýle, které výrazným způsobem snižují jejich pohyblivost. Brýle a sport skutečně nejdou dohromady – při prudkých pohybech mají tendence padat z nosu, mohou se snadno rozbít (především při kontaktních a míčových hrách), dále se při větší námaze mohou začít zamlžovat – čímž se povážlivě sníží viditelnost jejich uživatele.

Dále je zde riziko možného zranění – brýle jsou ze skla, a tudíž se dají velice snadno rozbít. Kdo někdy dostal při hodině tělocviku míčem do hlavy a měl přitom nasazené brýle, ví, o čem je řeč. Střepy z takto rozbitých brýlí skutečně mohou být nebezpečné a mohou způsobit vážná zranění. Kromě výše zmíněných nevýhod se nošení brýlí nedoporučuje z dalšího důvodu – a tím je zkreslení obrazu při okraji brýlových skel. Nic takového se vás však netýká, nosíte-li kontaktní čočky.

Čočky mají tu výhodu, že se nedají tak snadno rozbít a je u nich nižší riziko, že vám vypadnou z očí. Kromě toho nijak mechanicky nepřekáží, neomezují váš pohyb, nebo viditelnost. Svou konstrukcí nejsou nebezpečné ani pro vás, ani pro vaše okolí. Díky tomu, že se kontaktní čočky stávají součástí optiky vašeho oka, nedochází ke zkreslení obrazu při okrajích brýlových skel a při zpocení se nezamlží - takže vám poskytnou maximální viditelnost a pohodlí. P

ro sportovce jsou nejvhodnější čočky jednodenní. U tohoto typu čoček totiž nehrozí možnost ukládání nečistot či alergenů, které pak mohou vyvolat například zánět spojivek. Existuje celá řada sportovců, kteří v běžném životě nosí brýle a čočky používají pouze při sportovních aktivitách. Doporučujeme vám vybrat si kontaktní čočky s o něco strmějším zakřivením, takže budou sedět těsněji a sníží se tím riziko pádu z oka.

Pro sportovní aktivity se jako nejvhodnější jeví kontaktní čočky s vysokým obsahem volné vody ve struktuře materiálu a také by měly být co nejtenčí. Ideální jsou pro tento případ nejnovější silikon-hydrogelové kontaktní čočky. Mezi tyto patří například typy Acuvue Oasys či Biofinity. Jak Acuvue Oasys , tak i Biofinity patří mezi nejnovější typy, které zajišťují maximální pohodlí při nošení a minimalizují nepříjemné pocity svědění či pálení. Je to především díky tomu, že čočky z řady Acuvue Oasys a Biofinity zajišťují maximální přísun kyslíku a celodenní hydrataci vašich očí, takže nedochází k jejich vysychání.

Pokud tedy patříte mezi náruživé sportovce a váš lékař vám právě diagnostikoval zrakovou vadu, nezoufejte – při výběru správných kontaktních čoček se nebudete muset vůbec omezovat a vaše sportovní aktivity budete moci pěstovat stejně, jako doposud.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy