Jdi na obsah Jdi na menu
  

Je to na provaz

16.04.2011 l Blanka Kubíčková

Možná jste je také někde zahlédla: provazochodce. Nadšence, kteří mají natažené lano mezi dvěma stromy a kousek nad zemí se pokoušejí přejít na druhou stranu.

Ale dost možná jste o zábavě zvané slackline, nikdy neslyšela. Proto jsme se jednoho z těch, co slackline propadli, studenta FTVS a trenéra běhání Vojtěcha Veselého zeptali.


O co jde?

Slackline – chození po „lajně“, posiluje smysl pro rovnováhu a držení celého těla. Během něho se zapojuje hluboké svalstvo a proto ho můžete využít, respektive užít si, když chcete pro sebe něco dělat a zrovna nemáte chuť zvedat činky v posilovně.


Kde se vzalo?

Pochází z Kalifornie, kdy si lezci v Yosemitu krátili volnou chvíli mezi lezeckými výstupy. Mezi průkopníky patří např. Adam Grosowski, Jeff Ellington a další. V Evropě pak Heinz Zak. Od klasického „provazolezectví“ (kde je používáno ocelové lano kulatého průměru) se mezi dva pevné body natahuje polyesterový popruh zejména v šíři 25 mm (jeden palec).


Ale jsou i další možnosti, prozradíš jaké?

Trickline (bývá zpravidla širších rozměrů natažená ve výšce jednoho metru na zemí do délky 30 m) rn• Longline (lajna natažená nad 30 m délky, vzrůstající délkou je kladen větší narok na téměř všechny svaly v těle a longline se tak stává regulérní silově-vytrvalostní záležitostí). Highline (lajna natažená ve vysokých výškách s použítím jištění).


Pár lidí jsem na tom viděla, třeba v pražském parku Šárka. Čím to, že i u nás si získal fanoušky?

Je pravda, že v posledních letech zažívá slacklining obrovský nárůst příznivců, jak širokou veřejností, lezců tak i ostatních sportovců, zejména pro zmíněné vlastnosti týkající se stimulace hlubokého svalstva a maximální koncentrace. Někdo v tomto druhu lezení najde uklidnění, někdo druh meditace...je to pro úplně každého, kdo chce vyzkoušet něco jiného a nemučit se třeba na bosu v posilce.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy