Jdi na obsah Jdi na menu
  

Jak často Češi cvičí

25.02.2009 l tisková zpráva

Alespoň jedenkrát za měsíc sportuje 62procent Čechů ve věku 18-60 let. To ale na druhou stranu znamená, že dva z pěti Čechů nesportují vůbec nebo se s nějakou sportovní aktivitou potkají jen párkrát za rok. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury TNS AISA.

Výzkum TNS AISA (www.tns-aisa.cz) proběhl v únoru 2009 v celé České republice. Dotazováno bylo celkem 531 občanů ČR ve věku 18-60 let.

Kdo jsou ti, kdo nesportují?

Podíl pravidelně sportujících lidí klesá s rostoucím věkem, takže největší podíl „nesportovců" najdeme mezi staršími lidmi.

Zatímco ve věku 18 - 29 let pravidelně aspoň jednou za měsíc sportuje 81 procent lidí, ve věku 30 - 39 let je to 63 procent, mezi 40 - 49letými je to 62 procent a ve věku 50 - 60 let je to už jen 37 procent.

Podíl pravidelně sportujících se liší i v závislosti na vzdělání. Největší podíl lidí, kteří alespoň jednou měsíčně cvičí, je mezi vysokoškoláky (91procent žen a 69procent mužů), o něco nižší je mezi středoškoláky s maturitou (pravidelně jich cvičí 72procent žen a 77procent mužů) a nejnižší je podíl pravidelně cvičících mezi lidmi bez maturity (zde pravidelně cvičí jen necelá polovina z nich.

Jak často cvičíme?

Pokud se zaměříme na ty, kteří pravidelně alespoň jednou za měsíc sportují, pak průměrná frekvence cvičení těchto lidí je téměř dvakrát týdně. Častěji než dvakrát týdně sportuje zejména nejmladší dotazovaná skupina 18 – 29 let.

S rostoucím věkem sice ubývá podíl lidí, kteří cvičí, ale ti, kteří se sportu pravidelně věnují, se mu věnují častěji a sportující lidé ve věku 50 - 60 let cvičí v průměru téměř dvakrát týdně, tedy jen o málo méně než mladí do 29 let.

Mezi pravidelně sportujícími lidmi častěji cvičí spíše nekuřáci než kuřáci a lidé, kteří vůbec nepijí alkohol. Lidé, kteří označují svou fyzickou kondici za velmi dobrou, sportují v průměru téměř třikrát týdně.

Proč cvičíme?

Většina pravidelně cvičících uvádí, že to dělají kvůli tomu, aby se udržovali v kondici, a kvůli dobrému zdraví.

Téměř polovina lidí pak říká, že chodí sportovat, aby se odreagovali od práce.

Pokud sledujeme, jaké důvody uvádějí muži a ženy, je udržování v kondici důvodem, který muži i ženy uvádějí na prvním místě. Druhý nejčastěji uváděný důvod je však již u žen a mužů odlišný: pro muže je jím hlavně odreagování od práce, zatímco pro ženy je „dvojkou“ skutečnost, že si sportem formují svou postavu a pečují tak o svůj vzhled.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy