Jdi na obsah Jdi na menu
  

Protahování svalů v oblasti šíje

25.07.2007 l Mirka Vošická

Bolesti svalů v oblasti krční páteře jsme zažili zřejmě všichni. Tento velmi častý problém může být způsoben stresem, dlouhodobým sezením u PC, apod. Nepříjemnou bolest můžeme zmírnit nebo úplně odstranit správným cvičením zaměřeným na uvolnění přetížených svalových skupin. Cvičení provádíme několikrát za den a jeho účinek je vhodné podpořit masáží.

Turecký sed není pro tato cvičení podmínkou, můžete sedět i na balonu nebo na židli.

1. Výchozí poloha

Turecký sed s rovnými zády, ruce volně položené dlaněmi na kolena. Záda jsou rovná, pánev podsazená, hlava v prodloužení páteře. Temeno hlavy je vytažené vzhůru a brada stažena kolmo k hrudníku. Ramena jsou rozložena do strany a stažena dolů. Plynule dýcháme.

2. Strečink horní části trapézového svalu

Rameno na protahované straně se fixuje pomocí úchopu za koleno. Druhá ruka překrývající ucho táhne hlavu do čistého úklonu (je možno protahovat bez pomocí rukou viz.obrázek). Brada zůstává i během úklonu svým středem nad hrudní kostí. Provedeme nádech a s výdechem hlavu ukloníme. Protažení by mělo trvat 20 vteřin a plynule během něj dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x.

3. Strečink zdvihače hlavy

Plynule otočíme hlavu do strany – brada a krk svírají stále pravý úhel (hlavu nepředsouváme). V protažení setrváme 20 vteřin a během něj pravidelně dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

4. Strečink svalů kloněných

Při protahování svalů na pravé straně leží levá ruka těsně pod pravou klíční kostí na prvních žebrech. Hlava nejprve narotuje diagonálně doleva, a pak následuje šikmý záklon,poté bradu vytočíme více do leva a po 20 vteřinách narotujeme hlavu vpravo. V každé fázi protažení setrváme 20 vteřin a plynule během něj dýcháme. Při protahování druhé strany krku vyměníme ruce.Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

5. Strečink zdvihače lopatky

Levou rukou se lehce chytíme za temeno hlavy a bradu stáhneme do půlky klíční kosti. Nezvedáme ramena. V protažení setrváme 20 vteřin a plynule během něj dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

6. Strečink šíjových vzpřimovačů

Propleteme prsty rukou na temeni hlavy s lokty volně visícími dolů. Bradu lehce stáhneme směrem k hrudníku. Nezvedáme ramena. V protažení setrváme 20 vteřin a plynule během něj dýcháme. Protahujeme vždy každou stranu 2 x .

Někdy jsou však svaly tak zatuhlé nebo atrofované, že protahování jednoduše nestačí. Pokud trpíte bolestmi a nic nepomáhá, vyzkoušejte Program s prvky rehabilitačního cvičení zaměřený na odstranění bolesti krční páteře, bolesti zad, kloubů a kolen


Autorka je osobní trenérkou a majitelkou společnosti FITNESS OSOBNÍ TRENÉR (www.trener-fitness.cz)

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


Slavka - 14.01.2008 - 12:34 [ reagovat ]

dakujeme za cviky budeme ich skusat kazdy den.ak by som mohla rada by som tie cviky mala na svojej e-mailovej stranke.alebo neake novinky,co sa tyka krcnej chrbtici, depresii,a neake dobre cviky,ktore aspon na chvilu zmiernia tie neskutcne priznaky ktore strpcuju nam kazdodenny zivot.dik

Sengun.Taygun@yahoo.com - 27.03.2009 - 23:17 [ reagovat ]

Great!!!! Why don't we sit today in Turkish sitting position?

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy