Jdi na obsah Jdi na menu
  

Cvičení dospívajících dětí (2)

11.04.2010 l Bc. Alena Křikavová

Cvičení dospívajících dětí musít být vždy přísně individuální. Nevystačíme tedy s univerzální příručkou cviků a s prostým mechanickým vykonáváním pohybů, které nevedou k zapojení požadovaných svalů, ale naopak vedou k ještě většímu přetížení pohybového aparátu. Takové cvičení je pak kontraproduktivní.

Vždy je nutná kontrola rodičů, děti začínají být schopny samostatně cvičit zhruba od 15 roku. Záleží především na motivaci a přesné instruktáži a pravidelných kontrolách.

Ukázky cviků

Zapojení hlubokého břišního svalstva s cvičební gumou Theraband – uvědomění si pozice lopatek, kyčlí, a napřímení páteře.

Podpor na balanční pomůcce BOSU – kontrola postavení pánve a bederní páteře, opět aktivace břišních svalů.

Balanční cvik, podpor o předloktí, pánev zvednutá od podložky, kontrola lopatek, neutrálního postavení bederního páteře a pánve.

Zapojení stabilizátorů lopatek, při správném provedení, rotace trupu, kontrola lopatky opřené horní končetiny.

Pozice na čtyřech, bez stranové výchylky těla odlehčení kontra – horní a dolní končetiny – rozvoj balance, zapojení břišních svalů a hlubokých stabilizátorů páteře.

Stoj na balanční ploše (BOSU), kontrola postavení nohou, kolen, bederní páteře, pánve a rozvoj koordinace při zaměření pozornosti na jinou činnost – viz foto – vyhazování míčku atd.

Balanční cvik – přenášení váhy, v mírném podřepu, kolena nesmí přesahovat špičky, lehká vnější rotace kyčlí – rozvoj koordinace zapojení hlubokých jrátkých stabilizátorů páteře, drobných svalů nohy – klenba atd.

Přešlapování z jedné nohy na druhou s ovázaným therabandem kolem nohou – opět nácvik koordinace a držení optimální pozice v kloubech, svaly dolních končetin a kyčle, páteř).

Podsazení pánve s balanční podložkou pod chodidly – svaly dolních končetin, pánve.

Rozpažení proti tahu therabandu – propojení svalové aktivity dolního a horního trupu, DK a HK – břišní svaly, a reflexní protažení a uvolnění svalů prsních a vnitřních rotátorů ramenního kloubu (které tvoří držení těla předsunutými rameny a odstátými lopatkami, vystouplým břichem).

Otočení ze zad na bok a nazpět – správné zapojení svalů trupu.

Centrace ramen, zapojeni fixátorů lopatek, stabilizace pánve a bederní páteře – výdrž v poloze viz foto.

Zapojení fixátorů loptek, napřímení páteře.

Bc. Alena Křikavová je fyzioterapeutka a osobní trenérka společnosti Trenér-fitness s.r.o.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy