Jdi na obsah Jdi na menu
  

Cvičení dospívajících dětí (1)

28.03.2010 l Bc. Alena Křikavová

O nutnosti cvičení dětí a mládeže je přesvědčena většina široké i odborné veřejnosti. Jak je to ve skutečnosti?

Bohužel v dnešní době se děti a mládež pohybují daleko méně než v minulosti. Rychlým tempem přibývá obezita u adolescentů a pohybová chudost u mládeže, motorická neobratnost, vadné držení těla. Nejčastěji si u dětí všímáme předsunutého držení hlavy, odstátých lopatek, ochablé břišní stěny s výrazným prohnutím v bederní oblasti či plochých nohou.

Při cvičení dětí (v tomto článku věkové rozmezí 10-17 let) by základním cílem cvičení mělo být zpevnění svalového korzetu páteře, odstranění případných svalových dysbalancí, kompenzace jednostranné sportovní nebo jiné zátěže. Důležitý je i rozvoj síly, vytrvalosti, obratnosti a rychlosti.

Je třeba se zaměřit na aktivaci hlubokých stabilizačních svalů a rozvoj koordinace a rovnováhy, tedy cviky balanční a dále pracovat s vědomým zapojením svalů v oblasti svalstva břišního, mezilopatkového, bránice a svalů pánevního dna, které vždy musí působit současně ve vzájemné souhře. Tedy nikdy neposilujeme svaly analyticky – tzn. svaly podle jejich anatomického průběhu.

Je důležité si uvědomit, že kvalita držení těla vychází z motorického vývoje v prvním roce života. V této době uzrává centrální nervový systém a s ním tedy svalová funkce. To můžeme pozorovat u kojence na jeho pohybových projevech, jak zvedá hlavičku, jak se otáčí, uchopuje hračku atd. Je zřejmé, že hlavní příčina svalových dysbalancí v dětství a dále pokračující do dospělosti a projevující se bolestmi pohybového aparátu pochází z neideálního vývoje zapojení svalů v průběhu prvního roku života.

Na držení těla se dále podílí vnější vlivy, to znamená do jaké míry je díte zatěžováno v průběhu života – tedy sportovní aktivita - především neadekvátní zatížení při provozování vrcholového sportu a nebo naopak pasivní způsob života sestávající především v sezení u PC, ve škole..

Jakým způsobem ovlivnit vadné držení těla u dětí ve věku školním, adolescentním, je častá a nesnadná otázka – před pubertou totiž ještě nelze mluvit o posilování jednotlivých svalů v pravém slova smyslu, jelikož k tomu není přítomna potřebná hormonální výbava. Dále pak je zde potřeba zvážit otázku motivace a pozornosti dítěte.

Je třeba si uvědomit, že dítě není „zmenšeninou dospělého“. Následky nesprávného cvičení jsou pak u dětí a mládeže daleko horší než u dospělých.

Obecně se nedoporučují se cviky, které zatěžují bedra a páteř. Vzhledem k zvýšené energetické spotřebě (vlivem růstového metabolismu) se nesmí děti a mládež při cvičení nadměrně přetěžovat, mohlo by dojít až ke zpomalení růstu a vývoje.

Základní zásadou je tedy nepřetěžovat a vyhnout se i časné specializaci a zaměřit se na všestrannost.

Bc. Alena Křikavová je fyzioterapeutka a osobní trenérka společnosti Trenér-fitness s.r.o.

Diskuze







CAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy