Jdi na obsah Jdi na menu
  

Výživa v těhotenství

04.12.2007 l Radek Mirovský

Jak se liší strava těhotných žen? Na co by si ženy v těhotenství měly dát pozor? Jaké potraviny jsou v průběhu těhotenství odbornou veřejností doporučovány a jaké jsou naopak zavrhovány? Na tyto otázky se bude tento článek snažit najít odpověď.

Energetická bilance a poměr základních živin

Tvrzení, že by těhotné ženy měly jíst dvakrát více, protože vlastně živí dva lidi, je podle odborníků mylné. Hlavně v prvních 3 měsících těhotenství žena v podstatě nemusí zvýšit příjem energie vůbec. Od čtvrtého měsíce těhotenství by se příjem energie zvýšit měl cca o 200 – 300 kcal (840 – 1260 kJ) za den, což např. činí 1 jablko, 1 rohlík, 1 nízkotučný jogurt 150g navíc.

Také poměr základních živin (bílkoviny, sacharidy a tuky) by měl ve srovnání s běžným racionálním jídelníčkem zůstat stejný (viz článek Základní živiny). Některé prameny uvádějí, že by ženy měly zvýšit příjem bílkovin (zejména živočišných), ale to je spíš dáno zkušeností, že ženy obecně konzumují málo kvalitních bílkovin, což by mohlo v těhotenství zapříčinit špatný vývin plodu.

Kvalita stravy a způsob úpravy

Obecně se dá říct, že způsob stravování těhotných je stejný, jako racionální stravování každého jedince. Rozdíl je jen v tom, že normální jedinec občas může něco zanedbat a zhřešit něčím nezdravým, protože tím riskuje jen zdraví své. Těhotná žena by vzhledem k rizikům spojeným s vývojem dalšího života neměla riskovat nikdy a měla by dbát na maximální kvalitu stravování.

Obiloviny

Základ jídelníčku by měly tvořit obiloviny, např. celozrnné pečivo, brambory, rýže, těstoviny a luštěniny. Zde by těhotné ženy měly najít energii pro pokrytí fyzické a mentální aktivity a metabolismu. Obiloviny obsahují také významné množství vitamínů, minerálů (hořčík, fosfor) a vlákniny. Neméně důležitý je způsob úpravy. U brambor, rýže a těstovin by se převážně mělo jednat o vaření, výjimečně zapékání. Nedoporučuje se smažení. Žádný z těchto produktů by se neměl rozvařit, spíš mírně nedovařit, což je důležité z hlediska udržení hladiny cukru v krvi. Není vhodné nahrazovat (ani částečně) tento zdroj energie tzv. prázdnými kaloriemi ve formě sušenek, oplatků a sladkostí obecně. Jedná se o nevhodnou kombinaci živočišných tuků (pravděpodobnost žluknutí) s jednoduchými cukry, což je rizikové pro trávicí trakt (kvasinky), ale i pro srdečně cévní soustavu (ukládání zlého cholesterolu).

Živočišné produkty (maso, mléčné výrobky a vejce)

Tyto produkty jsou důležité nejen pro jejich obsah kvalitních bílkovin, ze kterých se tvoří tkáně, ale také např. železa, zinku, jódu, vápníku, fosforu, vitaminu D. Zejména sem patří drůbeží a rybí maso, mléčné výrobky a vejce. Jídelníček by měl obsahovat minimálně jeden mléčný produkt a minimálně 150 g masa nebo 4 vejce denně (vejce však maximálně dvakrát týdně).

Maso
Těhotné ženy by měly upřednostňovat maso bílé (drůbeží, rybí). Méně často si ale mohou dopřát i libové maso červené (vepřová panenka, hovězí svíčková atd.). Kromě vaření masa, což není moc chuťově zajímavé, je nejlepší zapékání bez tuku (v pečící fólii, na kvalitní teflonové pánvi nebo v troubě), grilování nebo restování (např. maso na tenké nudle se zeleninou). Maso by mělo být vždy dobře tepelně zpracované. Velice dobrou variantou jsou masové vývary, které obsahují dobře stravitelné kvalitní bílkoviny. Těhotné ženy by neměly konzumovat uzeniny, paštiky, mleté směsi syrového masa atd., kde hrozí nebezpečí listeriózy, jejíž důsledkem může být poškození plodu vlivem infekce nebo dokonce potrat.

Mléčné produkty
Tyto produkty nejsou důležité jen jako zdroj kvalitních bílkovin, ale i vápníku, zinku a vitamínů. Nejvýhodnější jsou kysané produkty (acidofilní mléka, jogurty s živými kulturami) a to z mnoha důvodů - lepší stravitelnost bílkovin, menší obsah laktózy, přítomnost probiotických kultur, lepší vstřebávání vápníku, atd. Zde platí, že nevhodné produkty jsou ty, které neprošly tzv. pasterizací nebo sterilizací. Jde o tepelnou úprava mléka, která zneškodní škodlivé mikroorganismy. Z důvodu nákazy výše zmíněnou listeriózou se vyhýbejte konzumaci měkkých sýrů (camembert), sýrů s plísní uvnitř a sýrů mexického typu.

Vejce
Konzumace vajec je dost diskutovaná otázka, protože žloutek obsahuje významné množství nasycených mastných kyselin. Na druhé straně ale obsahuje velice kvalitní bílkoviny, minerály (zinek), vitamíny a část tuků, které jsou nezbytné pro správný vývoj člověka. Studie a výzkumy potvrdily, že u zdravého jedince konzumace jednoho vejce denně nemá žádný negativní dopad na zdraví. Lze tedy konzumaci 3 – 4 vajec týdně bez námitek doporučit i u těhotných za předpokladu, že budou dobře tepelně upravené (vařené na tvrdo), aby se zabránilo nákaze salmonelózou.

Ovoce a zelenina

Velmi důležitá část stravy těhotných. Obecně platí, že nejlepší je čerstvé ovoce a zelenina, pak mražené a nakonec konzervované, což platí nejen pro ovoce a zeleninu. Denně by těhotná žena měla sníst kolem 500 mg zeleniny a stejné množství ovoce. Zde se musím zmínit o velice důležitých vitamínech. Jedním z nich je kyselina listová, což je klíčový vitamín pro těhotné z hlediska novorozeneckých defektů. Ve velkém množství je obsažen v rajčatech, brokolici, luštěninách, špenátu, kapustě, zelí, pomerančích a v menším množství v každé zelenině a ovoci. Dalším důležitým vitamínem je vitamín C, který má vliv na regeneraci tkání, zvýšení imunity a prevenci chorob a pomáhá vstřebávání železa. V neposlední řadě je to betakaroten, což je látka, ze které si člověk dokáže vyrobit vitamin A, který je důležitý růst buněk, zdravou kůži, oči a kosti. Ovoce a zelenina jsou zdrojem důležitých minerálních prvků jako hořčík, fosfor, draslík, železo a vápník. Kromě důležitých vitamínů a minerálů obsahuje zelenina a ovoce také vlákninu. Jde o nestravitelnou část potravy, která čistí trávicí systém.

Další

Důležitou složkou jsou i jiné látky, které mají na starosti detoxikaci organismu a které obsahují minerály a kvalitní rostlinné tuky. Proto je dobré dát si každý den šálek zeleného čaje obsahujícího důležité bioflavinoidy a polyfenoly. Olivový olej je zase zdrojem nenasycených mastných kyselin nutných k budování nových buněčných obalů a snižujících hladinu špatného cholesterolu. Z podobného důvodu se doporučuje konzumovat ořechy a semena (dýňová nebo slunečnicová), která obsahují také důležité minerály a vitamin E, D.

Pitný režim

Vzhledem k větší tvorbě tělních tekutin je důležité dbát na kvalitní pitný režim. Denně by tak měla těhotná žena vypít minimálně 2,5 litru vody. Mimo vody jsou vhodné ovocné čaje nebo přímo míchané bylinkové směsi pro těhotné. Káva a černý čaj ve vyšším množství jsou naopak nevhodné a pro zdravý vývoj plodu je velmi riziková konzumace alkoholu.

Radek Mirovský (www.radek-cvici.cz) je osobní trenér (www.trener-fitness.cz)

Diskuze







CAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


marie dubayová - 10.01.2008 - 00:07 [ reagovat ]

Ráda bych se zeptala, zda mohu v těhotenství pít nealkoholické pivo, cca 2 dcl denně, zda to plodu může prospět a jak. Děkuji za odpověď.

Radek Mirovský - 13.01.2008 - 17:30 [ reagovat ]

Dobrý den paní Dubayová, podle výrobců nealkoholické pivo obsahuje všechny látky jako pivo alkoholické. Pivo je zdrojem kvalitních vitamínů (skupiny B), minerálů, polyfenolů a látek, které mají příznivý vliv na trávení. Jediný rozdíl je tedy v přítomnosti alkoholu, který je v těhotenství zakázán. Nealkoholické pivo obsahuje maximálně 0,5 promile alkoholu.

Radek Mirovský - 13.01.2008 - 17:31 [ reagovat ]

Pokr: - Po požití jednoho nealkoholického piva v podstatě není možné ani krevní zkouškou prokázat přítomnost alkoholu v těle. Bohužel jsem nenarazil na studii, která by prokazovala příznivé působení nealkoholického piva na plod. Proto si myslím, že kvalitní nealkoholické pivo není pro těhotné nebezpečné, ale odhadovat příznivé účinky na vývoj plodu si netroufám. S pozdravem Radek Mirovský

dajana - 18.08.2008 - 12:25 [ reagovat ]

Dobrý den Jsem na úplném počátku těhotentství cca 4 týden. Nesnáším ryby, můžu jod dodávat tělu ve formě minerálky Vincentky?? Denně jí vypiju asi dvě deci. Děkuji za odpověd.

Bára - 14.07.2008 - 23:26 [ reagovat ]

Dobrý den mám takový dotaz,nebo li spíše strach,moc Vás prosím pošlete mi odpověď na mail,budu Vám vděčná.Jsem v pátém měsíci těhotenství a už jsem snědla dost jogurtů s konzervanty,barvivy atd,dále různá koření,sem tam něco sladkého....hrozně moc se bojím o své nenarozené miminko,jaký to má na něj vliv a jak moc jsou tyto látky škodlivé..? :( jsem nešťastná.

Radek Mirovský - 27.07.2008 - 16:01 [ reagovat ]

Dobrý den Báro, je sice pravda, že výživa v těhotenství je velice důležitá podmínka pro zdravý vývoj plodu(hlavně první týdny), ale na druhé straně lidské tělo je vybaveno velice silnými antioxidačními systémy, které chrání tkáně před poškozením. Teď konkrétně. Jogurty s barvivy a konzervanty. Jogurt je velice dobrý zdroj cenných látek. Konzervanty a barviva jsou velice diskutovaná otázka. Podle odborníků na konvenční potraviny jsou všechny tyto látky dlouhodobě a přísně testovány, takže nemohou mít žádné negativní dopad na vývoj plodu u těhotných. Jestliže by to tak bylo, musí být na obalu vyznačeno, že to je rizikové pro těhotné. Rozhodně bych v těchto typech jogurtů neviděl nebezpečí. Znám o dost horší potraviny pro těhotné (uzeniny, plesnivé sýry, nezralé plody zeleniny, ztužené tuky atd.). A kdyby Vaše miminko mělo nějaké problémy, rozhodně to nebude z konzumace jogurtů. To samé platí o koření. I když neříkám, že hodně kořeněná jídla jsou ideální, ale opět nevidím riziko. S těmi sladkostmi bych byl opatrnější. Obsahují kombinaci ztužených nekvalitních tuků s jednoduchými cukry, což není optimální ani pro miminko ani pro Vás samotnou. Nicméně znám spousty maminek, které toto konzumují v neuvěřitelném množství a miminka jsou zdravá jako řípa. Nicméně tam to zlepšit. Hlavně bych Vám chtěl říct, abyste nebyla nešťastná, protože psychika je velice důležitá a mocná čarodějka. Mnohdy mocnější, než všechny zásady zdravé výživy. Snažte se dát miminku to nejlepší a rozhodně nemějte obavy, že jste něco zanedbala. To, co jste psala, nemůže být příčinou případných komplikací. Hezký den. Radek Mirovský

Kateřina B - 31.01.2010 - 15:57 [ reagovat ]

mohu si dát grep, či ananas? Slyšela jsem něco o jejich nevhodnosti v těhotenství. Připadne 1* tydne 1/2 ananasu a jeden grep by nevadil? Moc mi chutnaji.

Radek Mirovský - 06.02.2010 - 15:39 [ reagovat ]

Dobrý den, nikde jsem nenarazil na zmínku, že by tyto dva druhy ovoce byly potenciálním nebezpečím pro těhotné matky. Pokud nejsou napadeny plísní a pokud nejste na ně alergická a nemáte ani jiné trávicí problémy, pak v přiměřeném množství podle mého názoru nemohou působit komplikace pro Vás ani pro děťátko. Naopak obsahují velmi významné množství antioxidatnů i jiných fytonutrientů, které jsou přínosem pro zdraví. Hezký den Radek Mirovský

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy