Jdi na obsah Jdi na menu
  

Úskalí cvičení s malými dětmi

31.01.2010 l Hana Škubalová

Stále více maminek dnes hledá, co vše by mohly udělat pro co nejlepší vývoj svého děťátka. V ruku v ruce s tím se množí nabídka nejrůznějších aktivit – plavání, masáže, … a také různá cvičení. Roste také počet rodinných a mateřských center či různých klubů. Většinou se nabízených aktivit ujímají nadšené maminky, které ale mnohdy nemají dostatečné znalosti či dovednosti. Na co si tedy především musíme dát pozor?

Prvotní zamyšlení zní paradoxně, je vůbec důležité s malým miminkem či dítětem do 3 let cvičit? Proces vzpřimování se děje na základě láskyplného vztahu rodiče s dítětem. Dítě svého milujícího rodiče napodobuje a tím se učí. Nikdy se nenaučí otáčet, protože ho otočíme, či sedět, protože ho budeme posazovat apod. Naopak, pokud uděláme nějaký pohyb za něj, vezmeme mu možnost objevovat své tělo, poznávat samo sebe a vývoj tím spíše ztížíme. Veškeré pohyby je vhodné s miminkem provádět či nabízet mu je až když je samo dokáže jistě vykonávat. Například pokud se neumí samo posadit, děťátko nikdy neposazujeme.

Druhým nejdůležitějším prostředkem učení se malého dítěte je hra. Hra z vlastního pohnutí je tím nejharmoničtější způsobem rozvoje motoriky dítěte. Mnohem důležitější je zajistit vhodný prostor s možnostmi objevování a zkoušení si vlastních dovedností (např. možnost něco přelézat, slézat, aj.) než nějaké cílené cvičení. Velký pozor je třeba dát na cílené posilování. Lehce se může stát, že různé svalové skupiny se vychýlí z rovnováhy a naruší se tím vývoj celého tělíčka.

S tím souvisí také princip nikdy dítě do žádné aktivity nenutit. Když dítě zrovna nechce spolupracovat či se nechce hry účastnit, je nejlepší aby s účastí cvičila či si hrála maminka či tatínek. Na základě již zmíněné nápodoby, dítě vidí svého milovaného rodiče, a protože chce být jako on, s největší pravděpodobností se k němu časem přidá. Tlakem a nucením dítěti aktivitu spíše znechutíme a podpoříme v něm odpor. I když se to nezdá, dítě, které ostatní jen pozoruje nebo se zabývá vlastní hrou, stejně okolí vnímá a učí se. Často některé děti, které odmítají cokoli dělat, potom doma vše odříkávají a opakují.

Dítě potřebuje zažívat rytmus. Dává mu pocit bezpečí, klidu, jistoty, životní síly, zakořenění a mnoho dalšího. Rytmem je například pravidelnost či opakování známého. Být účasten nějaké stejné aktivity např. každý čtvrtek, může být velmi prospěšné. Rytmem je také nádech a výdech. Po aktivitě je úplně stejně důležité mít čas pro vstřebání zažitého, čas pro sebe sama a to jak v průběhu dne, tak také například v rámci lekce cvičení.

Být účasten nějaké aktivity pět dní v týdnu či dvou aktivit v jednom dni, může být pro dítě velká zátěž. Stejně tak během cvičení střídání her či jedné básničky za druhou bez možnosti vydechnutí vede k napětí a přetažení. Lekce by měla plynout jako nádech a výdech, náplň by měla mít pokaždé se opakující podobnou strukturu, rituálkem jasně daný začátek a konec, básničky či hry se mohou i několikrát opakovat, apod.

Malé dítě se téměř nic nenaučí na základě toho, co mu říkáme. Napodobuje naši osobnost naprosto se vším všudy. Nasává tímto způsobem i další osoby ve svém okolí,
se kterými má láskyplný vztah. Osobnost lektora pravidelných aktivit pro děti nabývá tak velkého významu. Raději než rozumem hledejte možnosti setkávání se s ostatními srdcem. Radost a smích je pro děti stejně tak důležitá výživa jako mlíčko či sluneční paprsky a to mnohem více než nějaká odborná kvalifikace.

Rodiče si často myslí, jak je důležité podobné aktivity navštěvovat z důvodu kontaktu dítěte se svými vrstevníky. Není tomu tak. Dítě mladší přibližně tří let nijak zvlášť kontakt s dětmi nepotřebuje. Co je ale důležité, je vzájemný kontakt maminek (případně tatínků). Sdílení podobných starostí a radostí, získávání informací a inspirací, vzájemná podpora a pochopení a mnoho dalšího dodává rodiči větší sebejistotu, rozhled a klid. Pohoda se pak přenáší na dítě, pro které je tak nepřímo „cvičení“ velkým přínosem. Prostor pro vzájemné sdílení ať už při cvičení nebo po něm by určitě neměl chybět.

Důležitá je tedy hlavně radost ze hry, ze setkání, ze života samého.

Zvu Vás s Vašimi miminky a dětmi do A centra, kde vzájemná setkávání maminek, tatínků a dětí, které nazýváme Světýlka, probíhají podle principů výše řečených pod vedením usměvavých, zkušených a kvalifikovaných lektorek. www.acentrum.eu

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy