Jdi na obsah Jdi na menu
  

Těhotenství není choroba

25.10.2009 l Ivana Königsmarková

Těhotenství není choroba, je to obvykle jen jiný fyziologický stav. Někdy se může samozřejmě zkomplikovat.

Před šedesáti lety ještě umíralo mnoho dětí a matek v souvislosti s porodem. Neměli jsme antibiotika, neuměli jsme podat transfuzi, neuměli jsme moc dobře udělat císařský řez, existovaly choroby, se kterými se dnes už nesetkáme, jako třeba křivice. Tehdy také neexistovala žádná systematická předporodní péče. Ta je velmi důležitá, protože v jejím rámci můžeme některým stavům předejít, s některými pracovat nebo je úplně odvrátit anebo můžeme porod nasměrovat správným směrem, třeba do nějakého specializovaného pracoviště.

Ve většině případů jsou ale ženy zdravé a jejich těhotenství má normální průběh. Tam pak není zapotřebí, aby byla žena léčena, ale aby o ni bylo dobře pečováno a aby byla v psychické pohodě. Dobrá péče však není přímo úměrná množství odběrů krve a počtu ultrazvukových či jiných vyšetření. Naopak, příliš mnoho „péče“ může vyvolat u ženy pocit úzkosti a vyvolat dojem, že je opravdu nemocná. Je třeba vědět, že žádná vyšetření nejsou povinná a že je možné je provádět pouze se souhlasem ženy samotné.

Současné ženy to ale nemají lehké. Chybějí nám vzory. Dříve to bylo jednoduché. Staří bydleli na vejminku, pomáhali s hospodářstvím a péčí o děti. V závěru života jsme je uměli vzít za ruku, protože jsme to už někdy viděli. Rodilo se doma a všichni byli „u toho“, v té atmosféře. Věděli, že porod je pro ženu těžká práce, že to bolí a že to k tomu patří. Také věděli, že to ženy obvykle dokážou. Děti viděli, jak se kojí, starší sourozenci pomáhali s péčí o mladší sourozence a ti mladší zase těm starším s péčí o jejich děti. Když jsme pak měli svoje vlastní, tak jsme se už o ně uměli starat, protože jsme to už někdy dělali nebo alespoň viděli.

I při normálně probíhajícím těhotenství zažívá žena situace, které jsou pro ni nezvyklé, a může se domnívat, že něco není pořádku. Zejména na začátku těhotenství, kdy žena ještě necítí pohyby, se mohou objevit spíše negativní pocity, jako třeba ranní nevolnost, zvracení, různé chutě, přibývání na váze, napětí v prsou, častější nucení na močení. Někdy se může objevit i špinění nebo dokonce zakrvácení, obvykle z hormonálního spádu v období předpokládané menstruace.

V pozdějším období jde o „tvrdnutí“ dělohy, které souvisí s růstem dělohy. Děloha je sval a stejně jako svaly kulturistů potřebují cvičit, aby se mohly zvětšovat, potřebuje to i ona. Někdy mívají ženy křeče v lýtkách, které se objevují zvláště v noci v době spánku, způsobené obvykle nedostatkem iontů sodíku, draslíku a chloridů. Od těch si můžeme snadno pomoci tím, že si více osolíme jídlo, popř. vypijeme iontový nápoj, zdrojem draslíku jsou třeba banány.

Péče v těhotenství může probíhat pod vedením lékaře, ale i porodní asistentky. Porodní asistentka je odborník, který je na vysoké škole speciálně školen pro péči o ženy, především v období těhotenství, porodu a po porodu. V zahraničí je péče porodních asistentek běžnou součástí nabídky služeb v systému zdravotní péče. Porodní asistentka pečuje o ženu po celou dobu těhotenství, doprovází ji a vede porod, ať již v porodnici nebo doma a několik hodin po porodu, je-li vše pořádku, odchází žena s dítětem domů, porodní asistentka poskytuje další péči oběma doma formou návštěvní služby. U nás jde zatím spíše o nadstandardní služby. Pojišťovny péči porodních asistentek nehradí, i když jejich péče je levnější než péče lékaře, a je třeba jejich péči platit přímo.

V poslední době se hodně hovoří o „přirozených“ či „alternativních“ porodech. Takové ale neexistují. Porod je buď normální, nebo komplikovaný. Je-li normální, pak mu můžeme dát přirozený průběh nebo ho můžeme různými zásahy ovlivňovat. Pokud jde o normální porod, nemělo by se do jeho průběhu pokud možno zasahovat vůbec. Každý zásah vyvolá obvykle další zásah. Když vyvoláme porod, žena cítí nepřirozenou bolest, tu musíme tlumit, když ji utlumíme, zpomalíme porod, tak ho musíme zase posílit, a to zase více bolí, .. Zároveň je třeba si uvědomit, že během porodu je stále dítě živeno prostřednictvím ženy a že všechny léky, které žena během porodu dostane, procházejí placentou k dítěti.

Psychologové přirovnávají porod k pohlavnímu styku. Ten také nelze provádět, nebo jen obtížně, v prostředí, které je nám nesympatické a s člověkem, který nám nesedí. Zrovna tak je těžké rodit, pokud žena není v psychické pohodě.

U nás neexistují porodní domy ani jiná porodní centra, takže mnohdy jedinou možnost, jak rodit „jinak“, mají ženy při porodu doma.

Porod doma ale není vhodný pro každou ženu. Je zásadně jen pro zdravou ženu, kde se očekává, že se jí narodí zdravé dítě. To znamená, kde je dítě správně uloženo v děloze, kde nepřekáží placenta, kde je jedno dítě a kde nejsou dopředu známy žádné komplikace. Zdravotní riziko je nejdůležitějším hodnotícím faktorem pro to, jestli žena doma rodit může nebo nemůže. Vyhodnocuje se průběžně, tedy jak v průběhu těhotenství, tak během porodu.

Dobrou alternativou k domácímu porodu je porod ambulantní. To znamená, že žena porodí v porodnici a krátce po porodu, v řádu několika hodin, odchází domů. V takovém případě by měla mít zajištěnou péči porodní asistentky.
Porodem to nekončí, porodem to teprve začíná a v domácím prostředí se celá rodina lépe adaptuje na novou situaci. Rychleji se naučí zacházet s dítětem a porozumět mu, žena lépe kojí, protože má ve svém prostředí více klidu a nemusí svůj režim přizpůsobovat režimu nemocnice. Jí, kdy chce, spí, kdy chce, má svůj záchod, svoji koupelnu, může si zvát návštěvy podle svého atd.

Když si pořizujeme auto, pračku, stavíme dům, hledáme informace, abychom se mohli při výběru dobře rozhodnout. To by mělo platit i při přípravě na rodičovství. Obzvláště také proto, že obvykle trvá déle, než vydrží zařízení bytu a nelze si pořídit jiné.

Ivana Königsmarková je soukromá porodní asistentka - A centrum ( www.acentrum.eu )

Diskuze







CAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy