Jdi na obsah Jdi na menu
  

Plavání dětí (kojenecké období)

16.10.2008 l Lucie Šmídová

Život každého člověka je od začátku spojen s vodou. V plodové vodě se děťátko vyvíjí, roste a díky tomu se novorozenec může za dodržení určitých podmínek cítit ve vodě bezpečně a příjemně.

Na otázky spojené s plaváním dětí se můžete Lucie Šmídové zeptat i v její poradně.

V kojeneckém věku bývá kladný vztah k vodě přirozený a pokud zvolíme citlivý přístup k dětem a využijeme jejich zvídavosti a touze poznat něco nového, tak je můžeme naučit pohybovat se nad vodou i pod vodou, aniž by se bály, ale zároveň jim zůstal z vody respekt.

„Plaváním dětí“ v kojeneckém a batolecím věku se rozumí společný kontakt rodiče s dítětem ve vodním prostředí. Nejedná se o výuku plaveckých stylů, kterou si pod tímto pojmem spíše představíme. Pod vedením instruktorky se rodič naučí s děťátkem ve vodě manipulovat tak, aby to děťátku bylo příjemné a aby nebyly porušovány zásady psychomotorického vývoje dítěte. Pomocí her, říkanek a hlavně úzkého kontaktu děťátka s rodičem si všichni spolu užijí spoustu hezkých chvilek, na které se jen tak nezapomíná.

Sama si vzpomínám na ten úžasný pocit když se na mě můj syn poprvé pod vodou usmál. S „plaváním“ dětí můžete začít v podstatě od narození – jakmile se miminku zahojí pupíček, tak si můžete začít užívat společných vodních radovánek. Instruktorky docházejí k rodinám domů a učí manipulaci s děťátkem ve vaně. Děti se učí splývat na hladině v poloze na zádech a později i na bříšku. Učí se i tzv. abecedu potápění, která jim pomůže při prvním potopení.

Já sama jsem začínala se synem plavat, když mu byli dva měsíce – měla jsem potřebu zachovat si soukromí do konce šestinedělí, ale znám i maminky, které začaly s děťátkem plavat již v jeho 14 dnech života nebo dokonce už v porodnici. Myslím si, že není přesně daná věková hranice - vždy záleží hlavně na rodičích, kdy uznají, že je ta nejlepší doba k tomu, aby se děťátko začalo seznamovat s vodou.

Přesto, že přínosů dětského plavání je spousta – děti se otužují, prohlubuje se vazba mezi rodičem a děťátkem, zlepšuje se peristaltika střev, rozvíjí se motorické schopnosti dítěte, podporuje se cévní systém a správné dýchání, posilují se zádové svaly dítěte, rozvíjí se komunikační dovednosti, atd. - tak hlavním důvodem k plavání s dětmi by podle mě mělo být potěšení ze společných zážitků ve vodě.

Hlavní zásadou je, že „plavání“ má dětem i rodičům přinášet radost a nikdy by se neměli do této činnosti nutit pod nějakým tlakem. Děti moc dobře cítí naše pocity a je daleko jednodušší naučit děťátko positivnímu přístupu k vodě, když to tak cítíme i my rodiče. Přeji hodně moc krásných zážitků ve vodě i pod vodou.

Lucie Šmídová je instruktorkou pro pohybový, sociální a psychický rozvoj kojenců, batolat a dětí předškolního věku (www.delfinci.cz).

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy