Jdi na obsah Jdi na menu
  

Masáže dětí a kojenců

28.09.2008 l Lucie Burešová

Věřím tomu, že každé dítě nejvíc potřebuje doteky, hlazení a lásku. Před nějakým časem jsem se naučila jeden z nejkrásnějších způsobů, jak můžu svému dítěti tuto potřebu naplnit. Jsou to masáže dětí a kojenců podle Jany Hašplové.

Jana Hašplová vytvořila z několika různých zdrojů podle mého názoru dokonalý postup masáží vhodný pro děti už od narození. Lze ho použít i u dětí s nějakým handicapem a pomoci tak dítku vypořádat se třeba i s porodním traumatem nebo nějakým svalovým napětím či nemístným ochabnutím svalstva. Pokud by se někdo chce dozvědět o masážích více, doporučuji její knihu Masáže dětí a kojenců, kde je celý postup sepsán a vysvětlen.

Jak masírovat:

-Především potřebujete vhodný čas. Nezáleží na hodině či datu, ale na tom, abyste byli oba na masáž připraveni. Miminko by nemělo být hladové, ani právě najedené, unavené, ani roztrpčené kvůli čemukoliv. Vhodné rozpoložení pozná maminka většinou sama. Mnohdy je pro nás těžší spíš uklidnit sebe. Masírující by hlavně měl vytěsnit všechny starosti všedního dne, měl by prostě vypnout a ten čas teď věnovat jen a pouze masáži, svému dítěti a neposlední řadě také sám sobě. Naučit se toto považuji za jedno z nejtěžších věcí na celé masáži.

-Dále byste měli mít nějaké stálé místo, které je dostatečně klidné, teplé a příjemné, aby podpořilo vaše vzájemné naladění. Pod děťátko dejte podložku a k ruce všechno, co byste mohli potřebovat k jeho ošetření - plínky, pití, něco na přikrytí. Také byste měli vypnout televizi, mobil a zajistit si tak, že nebudete ničím a nikým rušeni.

-Masáž samotná je potom především hlazení s oleji, pro začátek bude asi nejlepší čistý mandlový. K němu se dají přidávat esenciální oleje, ale je dobré si o nich něco málo přečíst, zvlášť o dávkování a použití jednotlivých esencí. Dotýkáte se postupně celého tělíčka, hladíte ten malý zázrak. Je potřeba vnímat, co mi miminko sděluje, každá maminka pozná, co je dítku příjemné a co už ne. Cítíte se pak propojeni a v tu chvíli můžete vědět, jak důležitý takový rodič je a jak jste si blízko.

-Masáže mají řadu pozitivních zdravotních dopadů, u miminek mi například připadá velmi důležitá sada tahů proti kolice, které můžou velmi ulevit. Celý a správný postup takové masáže ale není na jeden článek, ale na několik lekcí s dobrým lektorem a nebo domácím samostudiem knížky.

-Výsledkem masáže je stálá harmonizace vztahu mezi maminkou (nebo tím, kdo masíruje) a dítětem, navázání neverbální komunikace, celkově lepší zdravotní kondice a jistě i lepší uvolnění dospělého. Masáží se dá ovlivnit problematicka stažení či přílišné uvolnění svalů, špatné držení těla a podobně. Masírované děti jsou klidnější, soustředěnější, lépe usínají.

Jak jsem již řekla výše, nikdy není pozdě začít své dítě masírovat. A pokud jsou vaše ratolesti přeci jen příliš veliké, aby chtěli takto hýčkat, vždycky můžete tento druh masáže použít jako relaxační.

Lucie Burešová působí v rodinném centrum Studio Fantazie (www.studio-fantazie.cz), které je členem Sítě Mateřských Center ČR.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy