Jdi na obsah Jdi na menu
  

(Bez)plínkujeme

29.06.2008 l Kateřina Procházková Skůpová

Ani jsem ještě nebyla těhotná, když jsem se o bezplenkové komunikační metodě (BKM) dočetla. S miminkem v břichu jsem o ní uvažovala, ale zavrhla ji - zjistila jsem, že "bezplenková" miminka nosí plíny většinou až do roka a půl, a že ta komunikace o vylučování musí být pěkná fuška. V Štěpánových pěti a půl měsících jsem ale s bezplenkovkou začala a přestat už nešlo.

Co tedy BKM je?

Určitě by to nemělo být učení na nočník ve smyslu vysazování, trénování, nucení. Mělo by jít o oboustrannou komunikaci, která miminku dovolí vykonávat své potřeby hygienicky a mně ho lépe poznat. Hned po narození totiž děti vysílají signály, když potřebují kakat nebo čůrat. Některé kopou nohama, jiné projevují nespokojenost, strnou ve výrazu, tlačí... A asi nečekají, že jako odpověď je necháme v jejich moči nebo výkalech. Určitě uvítají možnost ulevit si mimo plenu - do nočníku, umyvadla, vany, záchodu... a zůstat v suchu. Kromě někdy těžko zaznamenatelných signálů se při bezplenkovce dá spoléhat také na časování (sledování pravidelnosti vylučování) a na intuici.

Také mi nejdřív přišlo, že tohle já nezvládnu. A první týdny se Štěpánem jsem řešila spoustu jiných věcí. Ale když ještě skoro v půlroce kadil pětkrát i šestkrát denně, a to zcela zjevně, tak jsem mu jednou, když začal tlačit, sundala plínu a podržela ho v klubíčku nad nočníkem. A Štěpán se nejenom vykadil, ale i vyčůral.

Začala jsem se znovu o BKM zajímat a zjistila, že děti většinou nečůrají ve spánku, ale až po probuzení. A také že gastrokolický reflex způsobuje, že se při jídle rozpohybuje celá trávicí soustava - až do posledního kousku. Začala jsem tedy Štěpánovi nabízet nočník vždy po probuzení a po jídle. A úspěch byl v těchto okamžicích téměř vždy zaručen! Začali jsme sice docela pozdě (čím dříve po narození, tím lépe - později hrozí, že dítě bude plenu považovat za záchod a vzdá veškeré pokusy o signalizování vylučovacích potřeb), ale bez nadějí na nějaké zázraky jsme to zkoušeli dál. Pořídila jsem tzv. čínský nočník pro pohodlné držení miminka nad ním. Koupila jsem si i knížku k tématu (Ingrid Bauer: Diaper Free!), která mi hodně pomohla.

Doma jsem se snažila měnit plenu po každém počůrání. A nejdřív těch plen bylo strašně moc. Ale zpátky už jsme se vrátit nemohli - kdo jednou zkusí, nepřestane. Teď v devíti měsících už ale Štěpán umí udržet moč a čůrá už většinou jednou za hodinu až dvě. Ještě nehlásí, že potřebuje - je zaujat lezením a chozením, a tak spoléhám na časování a intuici. Na výlety s sebou nosím malý nočník, nebo využijeme letního počasí a zaléváme travičku. Plínky nosí spíš jako pojistku a už je peru jednou za čtyři dny, a to jen proto, aby nezplesnivěly. Protože teď za den zlikvidujeme jen dvě až čtyři plus jednu extrasavou noční (v noci se ještě na nočníkování necítím - jsem ráda, když Štěpán spí).

I tak mám z bezplenkovky velikou radost. Líbí se mi, že Štěpán dobře ví, co se na nočníku dělá. Že umí ovládat svěrače. Že má stále zadeček v suchu. Že se ho nemusím bát nechat běhat doma po koberci nahatého. Že se nám daří a že si rozumíme a že to Štěpánovi jde i s taťkou!

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


Míša, Ondřejek a Kubík - 12.12.2008 - 22:47 [ reagovat ]

stejně tak, jak píše Katka, i my provozujeme BKM a podobně taky od 6.měsíce Ondry, kdy jsme se o ní dozvěděli. Máme už 2,5letého Kubíka a tak jsem si to nedovedla představit, že by to při dvou dětech šlo - jednak teda zprvu látkové plínky, které jsem si pořídila asi dva týdny předtím, než jsem se dozvěděla o BKM a to proto, že jsem si říkala, že nevím, zda při dvou dětech stihnu ještě řešit látkové plínky a nakonec je to tak, že po měsíci a půl (teď má Ondrášek 7,5 měsíce) používám už jen pár čtvercovek jako pojistku, ale čůrání i kakání se nám bezvadně daří. V noci jsem se zprvu bála,nakonec to řeším tak, že nevstávám, jen podržím plínku mezi nožkama a když se malý vyčůrá,hodím ji do lavoru u postele - čůrá teď 1-2x za noc, i když se semtam za ten měsíc a půl stane, že i 5x :-) (to výjmečně), dokonce už jednou nečůral celou noc a ráno si to parádně užil do lavoru :-D věřím, že ti,kdo o tom nic neslyšeli,tak si třeba pomyslí, co je tohle za blbost, ale já vím, že pro mé dítě dělám to nejlepší, co jde..."sytý hladovému nevěří" v tomto případě platí nesmírně...když jednou začnete,opravdu nejde couvnout,protože už víte, že to miminko to vážně vnímá! nedovedu si představit, že bych ho teď nechala v plínce 2, 3 nebo 4 hodiny - jako jsem to dělala předtím...a vůbec mi to předtím nepřišlo hloupé, vždyť měl ty supr papírové plínky...teď už ale vím,že bych do toho nikdy nešla. doufám, že se o BKM dozví mnoho lidí dříve, než jim děti odrostou na papírových plenkách...nejde o to ušetřit peníze, nebo naopak neustále sledovat mimčo a čekat, jestli teď náhodou už nebude čůrat, ale jde o to, že jenom my můžeme ze začátku mimčo podržet, aby se mohlo v klidu vyčůrat jinam, než pod sebe, do svého oblečení - nikdo z nás by si sám papírovku pro inkontinentní neoblíkl a nevykonával by do ní dobrovolně potřebu a co víc, když už by se stalo, určo bychom ji chtěli dát hned pryč...oni nám to ale ¨bohužel říct slovy nemohou, je to jen na nás, jak naložíme s informacemi, které se k nám dostávají! držím všem pěsti a kdyby se někdo chtěl dozvědět více tak www.mokosha.cz či zkrátka bezplenková komunikační metoda ve vyhledávači na netu...ahoj

Alena - 07.01.2009 - 02:39 [ reagovat ]

Hodně jsem o BKM četla, ale nemám odvahu ji vyzkoušet

Katka - 26.01.2009 - 21:24 [ reagovat ]

Dobrý den, ráda bych BKM určitě začla "provozovat". Mame chlapečka, 4 měsíce, kdy máme začít? A jak? Poradíte mi? Děkuji.

NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy