Jdi na obsah Jdi na menu
  

Advent

06.12.2009 l redakce

Očekávání svátků Vánoc, klid a rozjímání. Ale také stále se stupňující shon, přeplněné obchody a nervózní lidé. To jsou dvě tváře adventního období, které začíná čtyři týdny před vánočními svátky.

Advent (z latinského "adventus", což znamená "příchod") je
pro křesťany liturgickým obdobím očekávání narození Ježíše
Krista. Již tradičně začíná čtvrtou neděli před Božím hodem
vánočním (25. prosince); letos tento termín připadl na 30. listopadu. Čtyři adventní neděle se jmenují železná, bronzová, stříbrná a zlatá.

Počátky slavení adventu se objevují v jižní Galii a ve
Španělsku koncem 4. století. Pravděpodobně ve 12. či 13. století se stal advent začátkem liturgického roku. Vánoční svátky však mají původ v dobách předkřesťanských, a uchovala se v nich proto řada pohanských a magických obyčejů. Lidé vždy oslavovali zimní slunovrat, kdy Slunce nabývalo na síle a noci se začínaly krátit.

V minulosti platila pro adventní období poměrně přísná pravidla - například byl přikázán přísný půst, nesměly se konat různé zábavy, veselice ani svatby. Přesto se o adventu konaly četné lidové obřady a zvyky. Do adventní doby totiž spadá několik památek světců, k nimž se pojí řada lidových zvyků a pověr.

Adventní svátky

30. listopadu – sv. Ondřej
Tento den býval ve znamení věštění blízké budoucnosti. Lidé se tak mohli různými způsoby dozvědět, zda je v příštím roce čeká bohatství, chudoba, zdraví, nemoci, štěstí nebo pohroma. Nejvíce však tento svátek očekávala vdavekchtivá děvčata. Například o půlnoci klepala na kurník a když se jako první ozval kohout, ženich byl již na cestě. Když slepice, nezbývalo než čekat na příští rok.

4. prosince - sv. Barbora
Také tento den může svobodným ženám leccos naznačit. Pokud třešňové či jabloňové větvičky uřezané na sv. Barboru ve váze kolem Štědrého dne rozkvetou, věští naději při hledání životního partnera.

V předvečer svátku sv. Barbory na české vsi chodívaly ženy a dívky v bílém oblečení s bílým závojem přes obličej (symbol čistoty). Hodným dětem dávaly sladkosti z košíku, na ty zlobivé měly v druhé ruce metlu.

6. prosince - sv. Mikuláš Nejoblíbenějším adventním svátkem především pro děti však byl a stále zůstává sv. Mikuláš. V jeho předvečer nosí Mikuláš, doprovázený andělem a čertem, dětem nadílku a připomíná brzký příchod očekávaného Štědrého dne.

7. prosince - sv. Amrož Zvykem bývalo, že osoba v černé čapce se závojem a s koštětem postávala u kostela a na různé cukrovinky lákala děcka, která se potom snažila chytit.

13. prosince – sv. Lucie Poslední adventní svátek, který byl v minulosti velmi důležitý. Sv. Lucie chránila proti čárům a čarodějnicím.

Vánoční zvyky

Neodmyslitelnou součástí Vánoc je také cukroví, které by měly hospodyňky začínat péct již o prvním adventním týdnu. Ochutnávat se prý nesmí, mohlo by to přinést smůlu.

Další dva velmi rozšířené zvyky, adventní věnec a adventní
kalendář
, jsou relativně mladé. Velký dřevěný věnec se svícemi dal hamburský teolog Johann Hinrich Wichern pověsit v roce 1838 nade dveře útulku pro bezprizornou mládež. Adventní kalendář vydal poprvé ve větším nákladu mnichovský majitel tiskárny Gerhard Lang v roce 1908.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy