Jdi na obsah Jdi na menu
  

Proč a jak běhat i na podzim

22.11.2009 l Vanda Kadeřábková-Březinová

Dlouhé noci, vlezlé plískanice, depresivní nálada a protivný zvuk budíku, který nekompromisně ukončí poleženíčka v prohřátém pelechu, do něhož se budete moci vrátit opět až za tmy.

Není proto divu, že nejpozději po Velké kunratické zaleze mnoho běžců do nory, z níž je vytáhne až příprava na Pražský půlmaratón. Jestli v té noře jen spí, nebo se v lepším případě přesunuli za zdi fitcenter, nevíme. Řada z nich však přes vánoce nabere nepěkné špíčky, které pracně shazuje až do léta. Toho všeho se lze vyvarovat.

Běžec není medvěd, aby ulehl k zimnímu spánku. Naopak, právě v listopadu mu začíná období, v němž musí naběhat velké množství kilometrů. V pomalém tempu, ale opravdu hodně.

Do fitka nebo do přírody?

Fitcentra jsou velkou výhodou pro všechny, pro které je zima tím nejhorším, co je během roku může potkat. Je v nich teplo, bezpečno, světlo, otevřeno brzy ráno i pozdě večer, někde i děti pohlídají, samozřejmostí je možnost se vysoukat z propocených svršků hned na místě, dát si sprchu a ještě se nechat namasírovat.

Vše pěkně na místě, běhátko, kolo i loď v podobě veslařského trenažéru, vše s indikátorem vaší rychlosti – ideální pro nácvik stabilního tempa. Nejste v něm nikdy sami, posilovna je hned vedle a pokud si nejste jisti, co je pro vás vhodné a jak vůbec začít, pomůže vám osobní trenér. Bez problémů si zde udržíte váhu i přes opulentní vánoční hody (pokud to s nimi nepřeženete), nebo chcete-li, zvládnete celou zimní přípravu pro nadcházející sezónu a nějaký ten závod. Alespoň o víkendu, nebudou-li padat trakaře, vyrazte ven. Otužíte se a můžete se oddávat kráse zlatého listí a kontrasty zimní přírody.

Vidět a být viděn

Běháte-li i přes zimu venku, má to svá specifika: vzhledem k tomu, že se jak ranní, tak odpolední a večerní běžci musejí vypořádat s tmou a nepřízní počasí, nemělo by ve vaší výbavě chybět několik užitečných vychytávek: funkční oblečení nejlépe ve světlých barvách s dostatkem reflexních ploch, případně blikačky, které jsou vidět na stovky metrů, a oceníte i čelovku. Tam, kde chybí veřejné osvětlení, například na silnicích mezi vesnicemi, kde jinak znáte každý kámen, je nutné vidět a být viděn. Projíždějící auta vidíte zdáli a také vám osvětlí cestu, jakmile však zmizí ve tmě, nevidíte nic. Ne všichni řidiči jsou ohleduplní. K nepříjemným situacím, kdy jedinou možnou záchranou je skok do škarpy, snadno dojde i v místech s minimálním provozem.

Běh v terénu skrývá záludnosti v podobě nerovností a z toho vyplývajících zranění. Pokud se na silnici bez čelovky ještě obejdete, v terénu již rozhodně ne.

Neprochladnout – bacily jsou zákeřní!

Oblečení volte speciálně navržené pro sport v přírodě v chladnějších obdobích roku. Lépe než jeden tlustý svetr je několik vrstev funkčního prádla, z nichž můžete kdykoli svrchní vrstvu vzít a omotat kolem pasu. Ta se bude hodit, když hned nebudete-mít možnost t se do suchého. Vyhnete se tak možnému prochlazení. A pozor - na bavlnu zapomeňte, neodvádí pot od těla tak, jako moderní a velmi lehké funkční materiály. Když vybíháte, není na škodu, je-li vám trochu zima – zahřejete se pohybem a funkční oblečení drží váš tepelný komfort, aniž byste plavali v potu.

Proti bacilům se chraňte celou dobu od podzimu do jara včetně. Protože ovoce a zelenina ze supermarketu už zdaleka není, co bylo, neobejdete se pravděpodobně bez doplňků stravy. Zeleninová jídla si neodpírejte. Vedle toho je však na trhu celá paleta výzbroje pro náš imunitní systém. Kromě vitamínů, minerálů a stopových prvků jako je zinek či selen je výborný zázvor, přípravky z mladého ječmene a chlorelly a spolehlivý zabiják zákeřných nepřátel je tekuté kolostrum s více než 20% imunoglobulinů. Případné nachlazení či dokonce chřipku důkladně vykurýrujte.

O Vandě Kadeřábkové-Březinové a jejím virtuálním běžeckém klubu MAMINA si můžete více přečíst na stránkách www.longrun.cz.

DiskuzeCAPTCHA Image


[ Jiný obrázek ]


NEJČTENĚJŠÍ

Fyzioterapie Fitnessie

BAZAR

Halenka

Cena: 70 Kč Detail

Další inzeráty z bazaru

Z PORADNY

Poslední dotazy:

NOVINKY

PŘIPRAVUJEME


Bud fit - Copyright 2007 || odkazy